Ste tu
Home > Zdravie > Puto s matkou je nezlomné, jej kosti však áno. Osteoporóza kradne nielen kosti, ale aj roky života

Puto s matkou je nezlomné, jej kosti však áno. Osteoporóza kradne nielen kosti, ale aj roky života

19.5.2020 (Webnoviny.sk) – Deň matiek je čas, ktorý môžeme s mamou stráviť dlhými rozhovormi o všedných veciach, nevyjadrených potrebách, ale aj dlhodobo prehliadaných zdravotných problémoch. Existuje veľa ochorení, ktorými môžu naše mamy trpieť. Jedným z nich je aj osteoporóza. Darujte tento rok svojej mame záujem o jej zdravie. Prevencia osteoporózy jej totiž môže zachrániť nielen kosti, ale aj roky kvalitného života a vášho spoločného času.


Osteoporóza je zodpovedná za približne 2 milióny zlomenín každý rok
Na Slovensku trpí osteoporózou približne 400-tisíc Slovákov
Viac než 85% pacientov na Slovensku tvoria práve ženy


Tichá a nebezpečná nepriateľka žien

Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty a narúša sa stavba kosti, čím vzniká vysoké riziko zlomenín. Málokto si však uvedomuje, že pri nedostatočnej liečbe môže byť toto ochorenie smrteľné. Na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien, ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady.

Tichá a nebezpečná nepriateľka žien – osteoporóza – postihuje najmä ženy po menopauze a podľa odhadov ňou celosvetovo trpí až 200 miliónov žien. Podľa aktuálnych štatistík trpí osteoporózou približne 400 000 Slovákov, no len približne tretina z nich je diagnostikovaná a ani nie jedna pätina sa adekvátne lieči. Deň matiek je príležitosťou upriamiť pozornosť na toto podceňované ochorenie, ktoré sa považuje za nevyhnutnú súčasť starnutia, ktoré sa s pribúdajúcim vekom týka aj našich mám. Vďaka liečbe a správnej životospráve sa však dá rozvoju tohto ochorenia zabrániť.

Poznajte varovné signály

Najčastejším príznakom a zároveň najzávažnejšou komplikáciou osteoporózy sú zlomeniny kostí. Postihujú krčok stehnovej kosti, stavce chrbtice a drobné kosti zápästia. Pacientom môžu spôsobiť stratu pohyblivosti či dokonca smrť. Každé tri sekundy dochádza niekde na svete k zlomenine, ktorej príčinou je osteoporóza. Osteoporotické zlomeniny môžu vznikať už pri malej záťaži a tlaku, napríklad pri sedení, prudšom zakašľaní, čupnutí, zdvíhaní predmetov, či dokonca objímaní. Najzávažnejšie sú zlomeniny krčka stehnovej kosti, pri ktorých do jedného roka po úraze zomiera až 30 % pacientov. Z ostatných je až 80 % po úraze odkázaných na pomoc okolia či špecializovanú starostlivosť. Závažné komplikácie prinášajú aj osteoporotické zlomeniny stavcov chrbtice, ktoré môžu mať trvalé následky, ako sú intenzívne bolesti chrbtice, deformity, strata telesnej výšky, útlak vnútorných orgánov či znížená pohyblivosť.

Prevencia zachraňuje životy

Osteoporóza sa môže celé roky vyvíjať celkom nenápadne a nespôsobovať pacientovi žiadne ťažkosti, až kým sa neobjaví prvá zlomenina. Pacienti následne zostávajú často zaskočení oznámením diagnózy. Medzi najbežnejšie rizikové faktory osteoporózy patrí rodinná predispozícia, hormonálne zmeny, významná strata telesnej výšky, skorší začiatok menopauzy, metabolické poruchy (poruchy štítnej žľazy), podváha, dlhodobé užívanie kortikosteroidov, nedostatok minerálov, vitamínov, pohybu či nadmerné požívanie kávy, alkoholu fajčenie. Preventívne by mal teda lekára navštíviť každý, kto má viacero rizikových faktorov ochorenia, najmä ľudia nad 65 rokov. Základnou diagnostickou metódou je denzitometrické vyšetrenie, vďaka ktorému dokážu lekári zhodnotiť zdravie kostí a odhaliť problémy ešte skôr, ako sa prejavia.

Každý má možnosť zistiť riziko osteoporózy na www.krehkekosti.sk. Ide o jednoduchý test, ktorý môže čo to napovedať a predstavuje veľmi dobrú prípravu na rozhovor s lekárom. Mame, babke, starej mame alebo inej milej osobe, môžu pomôcť deti, vnúčatá, ktoré tak urobia dobrú vec a zároveň príjemne strávia čas so svojimi blízkymi.

Komplexný prístup k liečbe

Na liečbu osteoporózy už v súčasnosti existuje množstvo účinných liekov a všetky sú dostupné aj na Slovensku. Cieľom liečby je najmä zabrániť vzniku zlomenín, ako aj zachovať množstvo a kvalitu kostnej hmoty. Pacienti s osteoporózou majú možnosť liečiť sa rôznymi účinnými látkami, rozličnými formami a režimami užívania. Rovnako ako vývoj osteoporózy, aj jej liečba je dlhodobý proces – minimálne 3 roky. Vo všeobecnosti po 5 rokoch liečby nasleduje prehodnotenie rizikového profilu pacienta. Ak má byť úspešná, je mimoriadne dôležité, aby pacienti užívali svoje lieky pravidelne a dlhodobo. Súčasťou účinnej liečby osteoporózy by vždy mala byť aj správna životospráva, najmä pravidelné cvičenie, vhodné stravovanie, pravidelný pobyt na slnku. Neoddeliteľnou súčasťou liečby osteoporózy je užívanie doplnkov – vápnika a vitamínu D. Je dokázané, že dlhodobá liečba osteoporózy znižuje riziko zlomenín. Naopak nízka adherencia pacienta znižuje efekt liečby a vedie k zvýšenému počtu hospitalizácií pre osteoporotické zlomeniny.

Dobrá adherencia a efektívna liečba následne vplývajú aj na kvalitu života samotných pacientov. Okrem bolestí či sekundárnych deformít môžu pacienti trpieť aj psychickými problémami v  dôsledku zníženia fyzických schopností, sociálnej izolácie, pocitu odkázanosti na rodinných príslušníkov, či kvôli strate výšky. Je preto mimoriadne dôležité venovať pozornosť nielen samotnej terapii pacientov s osteoporózou, ale klásť dôraz aj na samotnú prevenciu jej vzniku.

Navyše aj teraz v čase pandémie koronavírusu, je dôležité, aby sa pacienti aktívne dožadovali svojej liečby. Práve teraz je  pre každého s osteoporózou, oveľa dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, zostať bez zlomenín. Prevencia pádov je rozhodujúca: je dôležité ubezpečiť sa, že v domácom prostredí nie sú prekážky. Pacienti by nemali prerušiť liečbu osteoporózy, ktorá im bola predpísaná, rovnako ani užívanie kalcia a vitamínu D. Svojho lekára môžu požiadať o elektronický recept. Podanie injekčnej liečby je možné aj v domácom prostredí, či už ide o samoaplikáciu alebo aplikáciu za pomoci člena rodiny, opatrovateľa. Každý lekár svojmu pacientovi určite poradí tú najvhodnejšiu alternatívu.

Informačný servis

Viac k témam: kosti, osteoporóza, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Puto s matkou je nezlomné, jej kosti však áno. Osteoporóza kradne nielen kosti, ale aj roky života © SITA Všetky práva vyhradené.


Top