Ste tu
Home > Správy > Svet > Putin viní zahraničie zo zámernej destabilizácie, bezpečnostnú službu vyzval k väčšiemu úsiliu

Putin viní zahraničie zo zámernej destabilizácie, bezpečnostnú službu vyzval k väčšiemu úsiliu

24.2.2021 (Webnoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin varoval pred úsilím zo zahraničia destabilizovať Rusko. Federálnej bezpečnostnej službe (FSB) v tejto súvislosti nariadil posilniť svoje úsilie.


Na stretnutí s poprednými predstaviteľmi FSB šéf Kremľa poukázal na „takzvanú politiku obmedzenia vplyvu Ruska“. Tá podľa jeho slov zahŕňa snahy o spomalenie a zmarenie rozvoja krajiny, vytváranie problémov pri hraniciach, vyvolávanie vnútornej nestability a „podkopanie hodnôt, ktoré zjednocujú ruskú spoločnosť“. Tieto aktivity zahraničných mocností, ktoré Putin nemenoval, sú podľa neho zamerané na oslabenie Ruska a uvedenie ho pod kontrolu zvonka.


Vzťahy za výrazne zhoršili

Ruské vzťahy so Západom sa v ostatných rokoch značne zhoršili. Prispela k tomu ruská anexia Krymu v roku 2014, ruské zasahovanie do amerických volieb v roku 2016 a najnovšie aj zatknutie a väznenie opozičného lídra Alexeja Navaľného a tvrdý zásah na protestoch vyzývajúcich na jeho prepustenie.

Bez menovania Navaľného Putin skritizoval ľudí, ktorí údajne slúžia zahraničným záujmom.

Odhalili desiatky špiónov

„Je potrebné vytvoriť hranicu medzi prirodzenou politickou súťažou, konkurenciou medzi politickými stranami, ideologickými platformami, rôznymi názormi na rozvoj krajiny a aktivitami, ktoré nemajú nič spoločné s demokraciou a sú zamerané na narušenie stability a bezpečnosti nášho štátu, na službu cudzím záujmom,“ vyhlásil ruský prezident. Následne zdôraznil, že FSB musí chrániť septembrové parlamentné voľby od akýchkoľvek „provokácií“.

Putin zároveň pochválil aktivity FSB pri narúšaní činnosti zahraničných špiónov. Ako uviedol, služba odhalila 72 zahraničných pracovníkov tajných služieb a 423 ich informátorov.

Viac k témam: destabilizácia, Federálna bezpečnostná služba, medzinárodné vzťahy
Zdroj: Webnoviny.sk – Putin viní zahraničie zo zámernej destabilizácie, bezpečnostnú službu vyzval k väčšiemu úsiliu © SITA Všetky práva vyhradené.


Top