Ste tu
Home > Správy > Putin je znepokojený z konfrontácie pri Kryme, z eskalácie napätia obvinil Ukrajinu

Putin je znepokojený z konfrontácie pri Kryme, z eskalácie napätia obvinil Ukrajinu

MOSKVA 27. novembra (WebNovinky.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin povedal nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, že je “vážne znepokojený” z víkendovej eskalácie napätia pri Kryme a následného vývoja na Ukrajine.


Merkelová volá po dialógu

Kremeľ v utorok ráno oznámil, že Putin s Merkelovou telefonoval a tlmočil jej svoje znepokojenie z konfliktu v Kerčskom prielive a vyhlásenia stanného práva na Ukrajine.


Šéf Kremľa nemeckej kancelárke povedal, že vinu za konfrontáciu nesie Ukrajina a vyvolala ju vraj z politických dôvodov.

Merkelovej hovorca Steffen Seibert uviedol, že kancelárka v rozhovore s Putinom podčiarkla potrebu deeskalácie napätia a dialógu medzi zapojenými stranami.

Rusi strieľali na ukrajinské lode

K vážnej eskalácii napätia medzi Ruskom a Ukrajinou došlo v nedeľu v Kerčskom prielive, ktorý spája Čierne a Azovské more.

V čase, keď sa cez prieliv snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora, na ne zaútočilo ruské námorníctvo. Kerčský prieliv pritom spadá pod medzinárodné vody, ruské námorníctvo tam však v posledných mesiacoch výrazne posilňuje svoju prítomnosť.

Ukrajinský parlament v pondelok večer v reakcii veľkou väčšinou hlasov prijal návrh prezidenta Petra Porošenka a ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany na vyhlásenie stanného práva. Trvať bude 30 dní.

Viac k témam: Angela Merkelová, Azovské more, Čierne more, Kerčský prieliv, Petro Porošenko, stanné právo, Vladimir Putin
Zdroj: Webnoviny.sk – Putin je znepokojený z konfrontácie pri Kryme, z eskalácie napätia obvinil Ukrajinu © SITA Všetky práva vyhradené.


Top