Ste tu
Home > Zaujímavosti > Psom sa vyvinuli svaly okolo očí, ktoré im umožňujú robiť výrazy na zaujatie ľudí

Psom sa vyvinuli svaly okolo očí, ktoré im umožňujú robiť výrazy na zaujatie ľudí

BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) – Britskí a americkí vedci zistili, že psom sa vyvinuli svaly okolo očí, ktoré im umožňujú robiť výrazy na zaujatie ľudí.

Komunikácia podobná človeku

Psy sú vďaka malým svalom na tvári schopné urobiť výraz pripomínajúci pohľad malého dieťaťa, čím chcú u človeka vyvolať „starostlivú reakciu“.

Predchádzajúce štúdie ukázali, že tieto výrazy dokážu ľudí zaujať, najnovší výskum však objasňuje, že psy pritom využívajú anatomickú zmenu, vďaka ktorej vedia „nadviazať komunikáciu podobnú človeku“.

Svaly na zdvihnutie vnútorného obočia

„Keď psy spravia tento pohyb, zdá sa, že u ľudí evokuje silnú túžbu starať sa o ne,“ uviedla Juliane Kaminski z University of Portsmouth. „Podľa našich dôkazov sa psom vyvinuli svaly na zdvihnutie vnútorného obočia po tom, ako ich domestikovali z vlkov,“ dodala Kaminski.

Zmena na tvári psov sa vyvinula v rámci tisícok rokov, počas ktorých boli v spoločnosti ľudí. Bridget Waller z University of Portsmouth povedala, že nové zistenia ukazujú, „aká je tvár dôležitá na zaujatie pozornosti a akú silu má výraz tváre v sociálnej interakcii“.

Viac k témam: pes, zvieratá
Zdroj: Webnoviny.sk – Psom sa vyvinuli svaly okolo očí, ktoré im umožňujú robiť výrazy na zaujatie ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Top