Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Prvovoliči by do parlamentu poslali osem strán, najväčšiu podporu má Kotlebova ĽSNS

Prvovoliči by do parlamentu poslali osem strán, najväčšiu podporu má Kotlebova ĽSNS

BRATISLAVA 26. novembra (WebNoviny.sk) – Ak by boli parlamentné voľby na jeseň tohto roka, najviac prvovoličov by volilo Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS). Vyplýva to z prieskumu, ktorí robili v októbri na vzorke 1 000 respondentov vo veku od 15 do 24 rokov medzi prvovoličmi.


Prieskum realizovala prostredníctvom agentúry Focus Rada mládeže Slovenska. “Po strane Kotleba – ĽSNS, ktorú by volilo 20,1 percenta oslovených, má druhé najväčšie preferencie strana Sloboda a Solidarita (14,1 percenta), na treťom mieste je hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (13 percent),“ povedal Michal Považan z Rady mládeže.


Bugárov Most-Híd má 2,1 percenta

Ako agentúru SITA informovala PR manažérka Rady mládeže Nikola Tokárová, na ďalších miestach sú Smer-SD (11,2 percenta), Sme rodina – Boris Kollár (10 percent), Kresťanskodemokratické hnutie (7,7 percenta), Slovenská národná strana (5,7 percenta) a Progresívne Slovensko (5,3 percenta).

Pod päťpercentnou hranicou sa nachádza Spolu – občianska demokracia, ktorej by odovzdalo svoj hlas 2,9 percenta mladých, Most-Híd (2,1 %), Strana zelených Slovenska (2 %), Strana maďarskej komunity (1,4 %) a Demokrati Slovenska (1,1 %). Ďalšie politické subjekty získali menej ako jedno percento hlasov opýtaných.

SaS boduje najmä u mladých v Bratislave

Zistenia prieskumu poukazujú na odlišnosť politických preferencií prvovoličov podľa jednotlivých krajov, veľkosti sídel i pohlavia.

„Extrémistov by si vybrali najmä muži z Banskobystrického kraja, stranu SaS by najviac volili mladí vo veku 20 – 24 rokov z Bratislavského kraja. Tretia najsilnejšia strana v prieskume OĽaNO mala najväčšiu podporu u mladých mužov z väčších miest,“ povedala Katarína Čavojská z rady mládeže.

Tí, ktorí nevedeli uviesť, koho by volili, sú častejšie mladé ženy a respondenti, ktorí nemajú skúsenosť s dlhším pobytom v zahraničí. Respondenti, ktorí uviedli, že by sa na voľbách nezúčastnili, sú najčastejšie mladí ľudia, ktorí nemajú skúsenosť s mládežníckou organizáciou ani dobrovoľníctvom.

Viac k témam: KDH Kresťanskodemokratické hnutie, Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, prieskum, Progresívne Slovensko, prvovoliči, SaS Sloboda a Solidarita, Sme Rodina Boris Kollár, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, volebný prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Prvovoliči by do parlamentu poslali osem strán, najväčšiu podporu má Kotlebova ĽSNS © SITA Všetky práva vyhradené.


Top