Ste tu
Home > Ekonomika > Protimonopolný úrad potrestal podnikateľov, za kartelovú dohodu musia zaplatiť vyše 400-tisíc eur

Protimonopolný úrad potrestal podnikateľov, za kartelovú dohodu musia zaplatiť vyše 400-tisíc eur

Zdieľaj tento článok

20.11.2020 (Webnoviny.sk) – Pokuty v celkovej výške vyše 431-tisíc eur uložil trom podnikateľom za uzatvorenie kartelovej dohody Protimonopolný úrad SR (PÚ SR).


Víťaz bol už vybratý

Úrad v jednom prípade uložil zákaz účasti vo verejnom obstarávaní na dobu troch rokov od nadobudnutia právoplatnosti konečného rozhodnutia. Informovala o tom hovorkyňa PÚ SR Adriana Oľšavská, podľa ktorej predmetom kartelovej dohody bola koordinácia postupu podnikateľov pôsobiacich v oblasti realizácie dodávok strojov a strojno-technologického vybavenia pre podniky poľnohospodárskej prvovýroby.


Podnikatelia protiprávne konali pri podávaní ponúk v piatich verejných obstarávaniach vyhlásených v júni 2014. Ich koordinácia spočívala v procese prípravy a realizácie verejných obstarávaní, postupu pri vypracovaní a predložení ponúk s cieľom umožniť víťazstvo vopred určenému uchádzačovi.

Podnikatelia môžu podať rozklad

V predmetnom konaní úrad na žiadosť jedného z účastníkov konania pristúpil k uplatneniu programu zhovievavosti a k využitiu inštitútu urovnania a na základe toho mu pokutu znížil. Voči jednému účastníkovi konania úrad konanie zastavil, keďže dospel k záveru, že posudzovanie jeho konania nespadá do kompetencie úradu.

“Rozhodnutie úradu ešte nenadobudlo právoplatnosť, keďže účastníci konania môžu podať rozklad v lehote 15 dní odo dňa jeho doručenia. O začatí správneho konania v danej veci úrad informoval verejnosť už v roku 2019,” dodala Adriana Oľšavská.

Viac k témam: kartelová dohoda, pokuty
Zdroj: Webnoviny.sk – Protimonopolný úrad potrestal podnikateľov, za kartelovú dohodu musia zaplatiť vyše 400-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top