Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Prokurátor podal obžalobu v kauze miliónových zmeniek, v ktorej sú obvinené dve osoby

Prokurátor podal obžalobu v kauze miliónových zmeniek, v ktorej sú obvinené dve osoby

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd obžalobu v trestnej veci M.K. a spol.


Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková, dve osoby sú obvinené z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti. “Obžaloba bola pridelená senátu, ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe”, uzavrela Kudjáková.


Naprával veci, ktoré ona spôsobila

Vyšetrovateľ finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry 15. marca ukončil prípad “zmeniek” návrhom na podanie obžaloby. Pavol R. pred súdom začiatkom februára 2018 priznal podpis štyroch zmeniek s miliónovou hodnotou s tým, že ak by zmenky nepodpísal v roku 2000, “nebola by TV Markíza”.

Podľa Pavla R. je za celú situáciu zodpovedná jeho bývalá spoločníčka v Markíze Silvia Volzová, vinou ktorej sa televízia dostala do exekúcie. „Ja som len naprával veci, ktoré ona spôsobila,” uviedol Pavol R. s tým, že v súvislosti s exekúciou voči televízii vznikla otázka, či tým nebude postihnutá aj vysielacia licencia.

Kúpa Gamatexu

Podľa neho totiž hrozilo, že licencia ako nemajetkové právo prejde na spoločnosť Gamatex ako veriteľa, v dôsledku čoho by mohla byť licencia zrušená. Spôsob, ako tomu predísť, bol podľa Pavla R. kúpa spoločnosti Gamatex.

Tá sa nakoniec udiala tak, že 80 miliónov korún bolo vyplatených ihneď a ďalších 500 miliónov malo byť vyplatených neskôr, po splnení stanovených podmienok.

Podmienkami vyplatenia boli predĺženie vysielacej licencie na ďalšie obdobie, zvýšenie hodnoty televízie ako aj zabezpečenie vlastníctva akcií jedným subjektom. „Podpis zmeniek nepoškodil Markízu, umožnil jej 17 rokov vysielať,” povedal Pavol R.

Spochybňovanie podpisu

Vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000 a splatných po 15 rokoch na súde požadovala firma Správa a inkaso zmeniek podnikateľa Mariana K. Vyplatiť ich mali práve Pavol R. a spoločnosť Markíza Slovakia.

Markíza počas súdnych konaní pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v rokou 2000, dlhodobo spochybňovala. Súd už v jednom konaní o zmenke v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Viac k témam: TV Markíza, zmenky
Zdroj: Webnoviny.sk – Prokurátor podal obžalobu v kauze miliónových zmeniek, v ktorej sú obvinené dve osoby © SITA Všetky práva vyhradené.


Top