Ste tu
Home > Ekonomika > Pri tvrdom brexite sa podľa šéfa Bank of England nebude dať vyhnúť clám

Pri tvrdom brexite sa podľa šéfa Bank of England nebude dať vyhnúť clám

LONDÝN 22. júna (WebNoviny.sk) – Šéf britskej centrálnej banky Mark Carney odmietol tvrdenie favorita na post premiéra krajiny Borisa Johnsona, že clám v obchode s Európskou úniou sa dá vyhnúť, aj keď Británia z bloku odíde bez dohody.

Právna klauzula v dohode

Johnson hovorí, že Británia sa môže spoľahnúť na pravidlo medzinárodného obchodu, že sa má zaručiť, aby sa obchodné vzťahy nemenili.

Avšak guvernér Bank of England pre BBC povedal, že to nie je možné, ak neexistuje dohoda medzi EÚ a Veľkou Britániou.

Carney konštatoval, že právna klauzula vo Všeobecnej dohode o clách a obchode „sa uplatňuje, ak máte dohodu, nie ak ste sa rozhodli, že nebudete mať dohodu alebo ste neboli schopní k dohode dospieť“.

Napätie v Škótsku a Severnom Írsku

Carney dodal, že Veľká Británia bude automaticky postihnutá clami, keďže Európania budú musieť uplatňovať rovnaké pravidlá voči Británii ako voči ktorejkoľvek inej krajine. Väčšina ekonómov si myslí, že tvrdý odchod z EÚ, ktorá sa na obchode Británie podieľa zhruba 50 percentami, povedie k hlbokej recesii.

Britský minister financií Philip Hammond vo štvrtok povedal , že brexit bez dohody poškodí britskú ekonomiku a vytvorí riziko rozpadu Veľkej Británie, čím poukázal na napätie v Škótsku a Severnom Írsku, ktoré hlasovali za zotrvanie Británie v Európskej únii.

Viac k témam: Bank of England, Brexit, Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk – Pri tvrdom brexite sa podľa šéfa Bank of England nebude dať vyhnúť clám © SITA Všetky práva vyhradené.

Top