Ste tu
Home > Zaujímavosti > Pri pobreží Austrálie objavili prvé podvodné aborigénske náleziská, sú staré tisícky rokov (video)

Pri pobreží Austrálie objavili prvé podvodné aborigénske náleziská, sú staré tisícky rokov (video)

3.7.2020 (Webnoviny.sk) – Archeológovia objavili pod vodou pri pobreží Austrálie aborigénske archeologické náleziská.


Sú to prvé potvrdené podvodné lokality súvisiace s pôvodnými obyvateľmi Austrálie a vedci predpokladajú, že by ich mohlo byť viac. Informuje o tom spravodajský portál CNN.


Osady pohltila morská hladina

Austrálske pobrežie bolo kedysi o 160 kilometrov rozsiahlejšie, ako v súčasnosti. Mnohé osady vznikli koncom ľadovej doby na pevnine, no so stúpaním morskej hladiny napokon zmizli pod vodou, uvádza vo svojej štúdii, ktorá vyšla v žurnáli PLOS One, tím austrálskych vedcov.

Skupina vedená archeológom Jonathanom Benjaminom z Flinders University v Adelaide pri výskume využila pomoc potápačov, ktorí preskúmali dané miesta, aj viacero techník, ako napríklad letecké a podvodné diaľkové snímanie. Pri pobreží severozápadnej Austrálie narazili na dve náleziská.

Našli aj opracované kamenné nástroje

Prvé sa nachádza v oblasti mysu Bruguieres a skrývalo artefakty staré prinajmenšom 7 000 rokov. Na druhom nálezisku vo Flying Foam Passage objavili výskumníci artefakt starý až 8 500 rokov. Aj napriek tomu, že mnohé artefakty splynuli s morským životom, vedci dokázali identifikovať opracované kamenné nástroje.

Vedci vyzvali austrálsku vládu, aby prijala legislatívu, ktorá by zabezpečovala ochranu a správu aborigénskych lokalít pri pobreží. Výsledky ich štúdie podľa nich dokazujú užitočnosť prieskumných techník pri hľadaní podvodných archeologických nálezísk a tiež predstavujú ďalší krok vo výskume histórie ľudí na kontinente.

Viac k témam: archeológia, archeologický nález
Zdroj: Webnoviny.sk – Pri pobreží Austrálie objavili prvé podvodné aborigénske náleziská, sú staré tisícky rokov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.


Top