Ste tu
Home > Zaujímavosti > Pri pobreží Austrálie objavili prvé podvodné aborigénske náleziská, sú staré tisícky rokov (video)

Pri pobreží Austrálie objavili prvé podvodné aborigénske náleziská, sú staré tisícky rokov (video)

Zdieľaj tento článok

3.7.2020 (Webnoviny.sk) – Archeológovia objavili pod vodou pri pobreží Austrálie aborigénske archeologické náleziská.


Sú to prvé potvrdené podvodné lokality súvisiace s pôvodnými obyvateľmi Austrálie a vedci predpokladajú, že by ich mohlo byť viac. Informuje o tom spravodajský portál CNN.


Osady pohltila morská hladina

Austrálske pobrežie bolo kedysi o 160 kilometrov rozsiahlejšie, ako v súčasnosti. Mnohé osady vznikli koncom ľadovej doby na pevnine, no so stúpaním morskej hladiny napokon zmizli pod vodou, uvádza vo svojej štúdii, ktorá vyšla v žurnáli PLOS One, tím austrálskych vedcov.

Skupina vedená archeológom Jonathanom Benjaminom z Flinders University v Adelaide pri výskume využila pomoc potápačov, ktorí preskúmali dané miesta, aj viacero techník, ako napríklad letecké a podvodné diaľkové snímanie. Pri pobreží severozápadnej Austrálie narazili na dve náleziská.

Našli aj opracované kamenné nástroje

Prvé sa nachádza v oblasti mysu Bruguieres a skrývalo artefakty staré prinajmenšom 7 000 rokov. Na druhom nálezisku vo Flying Foam Passage objavili výskumníci artefakt starý až 8 500 rokov. Aj napriek tomu, že mnohé artefakty splynuli s morským životom, vedci dokázali identifikovať opracované kamenné nástroje.

Vedci vyzvali austrálsku vládu, aby prijala legislatívu, ktorá by zabezpečovala ochranu a správu aborigénskych lokalít pri pobreží. Výsledky ich štúdie podľa nich dokazujú užitočnosť prieskumných techník pri hľadaní podvodných archeologických nálezísk a tiež predstavujú ďalší krok vo výskume histórie ľudí na kontinente.

Viac k témam: archeológia, archeologický nález
Zdroj: Webnoviny.sk – Pri pobreží Austrálie objavili prvé podvodné aborigénske náleziská, sú staré tisícky rokov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top