Ste tu
Home > Správy > Prezidentské voľby na Taiwane vyhrala s prehľadom prozápadná Cchaj Jing-wen

Prezidentské voľby na Taiwane vyhrala s prehľadom prozápadná Cchaj Jing-wen

11.1.2020 (Webnoviny.sk) – V sobotňajších taiwanských prezidentských voľbách zvíťazila s veľkým rozdielom súčasná prezidentka krajiny, prozápadná politička Cchaj Jing-wen. Podľa predbežných volebných výsledkov, ktoré po zrátaná vyše 70 percent odovzdaných hlasov zverejnila Ústredná volebná komisia, získala prezidentka 58 percent hlasov. Jej hlavný protikandidát, opozičný pročínsky politik starosta mesta Kao-siung Chan Kuo-jü, získal podľa predbežných výsledkov 38 percent hlasov. Nikto z ďalších kandidátov nezískal viac ako štyri percentá.

Stúpenkyňa taiwanskej samostatnosti

Bývalá vysokoškolská učiteľka práva Cchaj Jing-wen je stúpenkyňou taiwanskej samostatnosti a bojuje proti snahám Číny o pripojenie tohto ostrovného štátu a proti stupňujúcemu sa ekonomickému, diplomatickému a vojenskému tlaku vyvíjanému na Taiwan zo strany Pekingu.

Čína sa mnohými spôsobmi a kanálmi snažila zasahovať aj do taiwanských volieb, samozrejme na strane opozičného pročínskeho kandidáta. Taiwanský parlament preto schválil v decembri takzvaný „antiinfiltračný zákon„, ktorý mal Číne v takýchto praktikách zabrániť, no Peking v snahách o ovplyvnenie volieb pokračoval. Podľa taiwanských médií dokázateľne financoval opozičnú kampaň a mobilizoval stúpencov opozície prostredníctvom sociálnych médií.

Čína zvažuje hrubú silu

Taiwan sa oddelil od Číny po občianskej vojne, ktorá vyniesla v roku 1949 v Pekingu k moci komunistov. Čína trvá na tom, že ostrov je len jej odštiepeneckou provinciou.

Snaží sa prinútiť taiwanskú prezidentku, aby uznala, že Taiwan je súčasťou Číny. Čínsky prezident Si Ťin-pching koncom minulého roka vyhlásil, že Peking v prípade potreby použije proti Taiwanu aj hrubú silu.

Viac k témam: prezidentské voľby na Taiwane
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentské voľby na Taiwane vyhrala s prehľadom prozápadná Cchaj Jing-wen © SITA Všetky práva vyhradené.

Top