Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Prezidentka Čaputová chce uzavrieť dlho neriešenú otázku bývania hlavy štátu

Prezidentka Čaputová chce uzavrieť dlho neriešenú otázku bývania hlavy štátu

12.10.2019 (Webnoviny.sk) – Dlho neriešenú otázku bývania pre hlavu štátu chce súčasná prezidentka Zuzana Čaputová po rokoch uzavrieť. Prezident vo funkcii ma k dispozícií vilu na bratislavskom Slavíne, ktorá je však neobývateľná.

Ideové návrhy študentov

Ako agentúru SITA informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec, „pani prezidentke záleží na tom, aby už nechátral štátny majetok (vila na Slavíne, poznámka SITA) a otázka bývania sa riešila komplexne“.

Aj preto prezidentka Čaputová prebrala záštitu nad architektonickou súťažou študentov, ktorí majú navrhnúť budúce využitie vily na Slavíne. Ideové návrhy študentov môžu podľa Strižinca poslúžiť ako podklad pre prípadnú architektonickú súťaž a pomôcť pri hľadaní definitívneho riešenia.

Vláda sa už v roku 2018 uzniesla na potrebe zabezpečenia bývania pre najvyšších ústavných činiteľov. Prezidentka Čaputová v súčasnosti býva v Pezinku, pričom od jej nástupu do úradu sa rieši, či by sa nemala presťahovať.

Spolupráca s rezortom diplomacie

Strižinec hovorí, že riešenie hľadajú v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí, respektíve Správou služieb diplomatického zboru.

Rezort diplomacie pre agentúru SITA uviedol, že minister Miroslav Lajčák o tejto téme s prezidentkou hovoril už začiatkom júla. Okrem toho jej aj zaslali list, v ktorom ju žiadajú o vyjadrenie k návrhu vlády o zabezpečení nehnuteľnosti pre najvyšších ústavných činiteľov.

V roku 2000 kúpil vilu na Slavíne od Východoslovenských železiarní za 36 miliónov korún (1,2 milióna eur) prezident Rudolf Schuster. Ten v nej býval do roku 2004. Schusterov nástupca Ivan Gašparovič vilu v Bratislave nevyužíval, obe funkčné obdobia žil v Limbachu v okrese Pezinok.

Vilu na Slavíne nerekonštruovali ani počas pôsobenia Andreja Kisku, je tak už 15 rokov neobývaná.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, prezidentská vila na Slavíne
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová chce uzavrieť dlho neriešenú otázku bývania hlavy štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

Top