Ste tu
Home > Správy > Prezident Peru rozpustil parlament a avizoval voľby, Kongres mu preto pozastavil výkon funkcie

Prezident Peru rozpustil parlament a avizoval voľby, Kongres mu preto pozastavil výkon funkcie

1.10.2019 (Webnoviny.sk) – V Peru vyvrcholil mocenský boj medzi prezidentom a parlamentom a krajina upadla do novej fázy politickej neistoty. Prezident Martín Vizcarra rozpustil opozíciou kontrolovaný parlament a zároveň avizoval nové voľby, ktoré sú podľa jeho názoru potrebné na vykorenenie rozsiahlej korupcie v štáte.

Symbolické kroky

Kongres sa následne rozhodol pozastaviť prezidentovi výkon funkcie a namiesto neho za dočasnú líderku vymenovať viceprezidentku Mercedes Aráozovú, ktorá sa predtým dostala s prezidentom do sporu pre jeho snahy zvolať predčasné voľby.

Tieto kroky sú však považované len za symbolické, pretože Kongres bol v tom čase už rozpustený.

Ľudia oslavovali prezidentovo rozhodnutie

Opoziční lídri ale toto rozhodnutie zo strany prezidenta označili za čin „diktátora„, odmietli opustiť parlament a namiesto toho schválili rezolúciu, ktorá mu pozastavila výkon funkcie pre „porušenie ústavného poriadku„.

Tisíce ľudí, naopak, vyšli do ulíc, mávali peruánskymi vlajkami a oslavovali prezidentovo rozhodnutie. Mnohí sa zišli pred Kongresom, kde vytrubovali, skandovali a niesli transparenty s nápismi ako „Vypadnite, skorumpovaní politici!„.

Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Peru rozpustil parlament a avizoval voľby, Kongres mu preto pozastavil výkon funkcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Top