Ste tu
Home > Správy > Svet > Prezident Macron varoval, že stiahne svojich vojakov z afrického štátu Mali

Prezident Macron varoval, že stiahne svojich vojakov z afrického štátu Mali

Zdieľaj tento článok

30.5.2021 (Webnoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval, že jeho krajina stiahne vojakov z afrického štátu Mali v prípade, že politická nestabilita spôsobí väčšiu islamistickú radikalizáciu. Informoval o tom spravodajský portál BBC.


Francúzsko má v oblasti Sahelu 5100 vojakov, ktorí predstavujú frontovú líniu vo vojne proti islamským militantom operujúcim v oblasti. Francúzske jednotky od roku 2013 podporujú sily v Mali, Mauritánii, Nigeri, Burkine Faso a Čade v boji s týmito ozbrojencami.


Francúzi neostanú v Afrike navždy

Macron pre noviny Le Journal du Dimanche uviedol, že regionálnym vodcom viackrát povedal, že Francúzsko nepodporí krajiny, kde neexistuje demokratická legitimita alebo prechod k nej, a že Francúzsko nemá v úmysle ponechať svoje jednotky v Afrike navždy.

V Mali sa udial ďalší štátny prevrat

V západoafrickom Mali sa nedávno uskutočnil druhý štátny prevrat v priebehu deviatich mesiacov. Po tom, ako vzbúrení vojaci zatkli dočasného prezidenta Baha Ndawa i tamojšieho premiéra Moctara Ouanea a tí neskôr pod možným nátlakom rezignovali, sa moci chopil vodca vlaňajšieho puču Assimi Goita.

Ten síce dávnejšie sľúbil, že v roku 2022 zorganizuje nové voľby, no takáto demonštrácia sily prináša pochybnosti, či sa hlasovanie uskutoční bez výraznejšieho zásahu junty, ktorá minulý rok v auguste zvrhla posledného demokraticky zvoleného prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu.

Viac k témam: islamskí militanti, vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Macron varoval, že stiahne svojich vojakov z afrického štátu Mali © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top