Ste tu
Home > Ekonomika > Prezident Kiska sa zaujímal o spomalenie ekonomiky Slovenska, ale Makúch krízu neočakáva

Prezident Kiska sa zaujímal o spomalenie ekonomiky Slovenska, ale Makúch krízu neočakáva

Zdieľaj tento článok

BRATISLAVA 31. januára (WebNoviny.sk) – Očakávané spomalenie rastu slovenskej ekonomiky ešte neznamená, že nás čaká nová kríza. Tvrdí to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch, ktorý vo štvrtok o najnovších prognózach vývoja hospodárstva informoval prezidenta Andreja Kisku.


Znížila odhad rastu HDP

Centrálna banka pritom tento týždeň znížila odhad rastu hrubého domáceho produktu Slovenska na tento rok o 0,1 percentuálneho bodu na 4,2 % a zároveň upozorňovala na zosilňovanie negatívnych rizík vyplývajúcich najmä z možného tvrdého brexitu.


“Pán prezident chcel byť informovaný, či to nie je zárodok nejakej novej krízy, čo nie je. Je to spomalenie, ktoré nás samozrejme neteší, ale chápeme to zatiaľ ako posilnenie rizík smerom dolu, nie ako nejakú predzvesť krízy,” uviedol Makúch po štvrtkovom stretnutí s prezidentom a dodal, že centrálna banka bude vývoj naďalej monitorovať a ak to bude potrebné, vyjadrí sa k tomu po marcovom zasadnutí bankovej rady.

Kritizoval nomináciu Hudáka

Dosluhujúci guvernér NBS zároveň tvrdí, že o vládnych nominantoch na guvernéra a viceguvernéra centrálnej banky sa s prezidentom vo štvrtok nebavil.

Jozef Makúch pritom otvorene kritizoval nomináciu Jozefa Hudáka na viceguvernéra NBS, keď hovoril o jeho nedostatočnej kvalifikácii a slabej odbornej spôsobilosti túto funkciu zastávať.  “Nebola to vo štvrtok téma. Nemám k tomu čo dodať. Tam sa nemalo čo zmeniť. Za takú krátku dobu sa nedá doplniť kvalifikácia,” dodal Makúch.

Viac k témam: Národná banka Slovenska (NBS), prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Kiska sa zaujímal o spomalenie ekonomiky Slovenska, ale Makúch krízu neočakáva © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top