Ste tu
Home > Kultúra > PREMIÉRA HRY KRUTOHLAVCI

PREMIÉRA HRY KRUTOHLAVCI

Divadlo G si pre nás všetkých pripravilo hru Ferka Urbánka, Krutohlavci a znovu nám predviedli, že ochotnícke divadlo v našom meste je dôležitým kultúrnym počinom Trebišova.


Hra o láske a nepriateľstve kvôli nerovnosti majetku

V nedeľu, 27.3.2016, sa konala premiéra divadelnej hry v troch dejstvách, Krutohlavci, ktorú nám predstavilo známe trebišovské Divadlo G pod režijným vedením PhDr. Júliusa Galgana. Táto divadelná hra s ľudovou tematikou od Ferka Urbánka pojednáva o dvoch znepriatelených rodoch, Podolských a Novákovcov. Zdá sa vám to povedomé? Hra môže pripomínať slávnu Shakespearovku Rómeo a Júlia. Našťastie, iba pripomínať, pretože táto hra rozhodne nie je tragédiou a už vôbec nie v podaní Divadla G.


Ferko Urbánek je známy svojimi dielami, ktoré sú naplnené ľudovými pokladmi našej kultúry či náradnobuditeľským charakterom.  Hra Krutohlavci pojednáva o sile lásky, ktorej by sa nemalo za žiadnych okolnostiach brániť. Hovorí tiež o priateľstve, odpustení, ochote vzdať sa hrdosti pre lásku k svojim blížnym, ale taktiež o pracovitosti. No hlavne je to výpoveď o tom, že ľudskosť, pokoj a dobrota srdca sú nad každé peniaze. Dráma sa zaoberá vzťahmi bohatých Podolských a bežných sedliakov Novákovcov. Hlavné dve postavy, Paľko a Katka, ktoré vynikajúco zahrali Peter Sovák a Lenka Janoková, sa do seba zaľúbili napriek nevôli svojej rodine. Rozhodli sa odísť z domu a žiť spolu, no nepodarilo by sa im to bez pracovitosti či pomoci v podobe Podolského testinej, ktorú si výborne zahrala Mária Ruttkayová.

O komické, ale aj dramatické situácie sa postarali Podolskí a Novákovci. Obsadenie rodičov bolo bravúrne a tak si Novákovcov zahrali Peter Girman a Martina Lörincová. Bohatého sedliaka Mateja Podolského, ktorý striktne nesúhlasil, aby si jeho syn Paľko vzal chudobné dievča, zahral Pavel Urban. Viera Krajčová stvárnila protivnú a príkru gazdinú a sestru Mateja Podolského. Zaujímavým a vtipným oživením celej hry bola postava vdovy Svíčkovej, ktorú si zahrala Jana Suchá a publikum si jej herecký výkon a plač nad zabitým kohútom priam zamilovalo.

Už tradične si v hre zahral aj Ján Sabovčík, ktorý sa stal tentokrát gazdom, ktorý prišiel o majetok a tým pádom i o priateľov. Jeho dcéru Betu veľmi pozorohuodne zahrala Katka Kapitánová. Členom divadla G je aj Roman Ostrožovič, ktorý si zahral Paľkovho kamaráta Blažeja a celej hre dodal príjemnú atmosféru. Sluhov Dorku a Ferdiša si zahral Tomáš Kríž a Annamária Frágnerová. V divadle platí, že neexistuje malá rola a mohli sme tomu byť svedkami aj pri týchto dvoch hercoch. Najväčšie prekvapenie však prišlo na konci, keď sa na javisku objavili dvaja rozkošní herci a  boli nimi Simeon Lörinc a Viktória Birová. Zahrali si deti Paľka a Katky a s istotou si získali publikum všetkými desiatimi a ozvláštnili tak celé predstavenie.

Skvelá réžia hry Krutohlavci

Hra bola podľa môjho názoru málo atraktívna pre dnešného diváka, chýbala jej zásadnejšia dramatická situácia. Niečo, kvôli čomu by Čechovova pištoľ mala vystreliť. Ale to sa vyjadrujem k hre Ferka Urbánka, nie k režijnému prevedeniu Divadla G. Pretože prevedenie Divadlom G bolo na vysokej úrovni a režisér vyťažil z diela čo najviac a rôznym spôsobom ho ozvláštnil a taktiež občerstvil. Dodal tam veľa humoru a napätie hry sa ťahalo až do samého konca.

Divadlo G má dlhoročnú tradíciu v rade ochotníckych divadiel a je veľkým požehnaním pre kultúru mesta Trebišov. Divákom prinášajú národnostnú kultúru, veľa čerpajú z ľudovosti, ale najmä čerpajú z humoru a skvelých hereckých výkonov, a tak ostáva toto divadelné zoskupenie zárukou kvality a skutočného kultúrneho obohatenia.

Vyjadrenie herečky Divadla G

Na záver vám prinášame vyjadrenie Viery Krajčovej, ktorá si zahrala gazdinú Terezu Podolskú.

„Ferko Urbánek nie je moja šálka kávy. Táto hra mi pripadala na začiatku trošku zastaralá a šla som do nej s obavami či oslovíme divákov, ale musím povedať že pán režisér urobil poriadnu robotu a vytiahol z nás to najlepšie čo sa dalo, aj keď hra bola šitá horúcou ihlou, pretože sme na ňu mali dva mesiace a nakoniec sme sa stretávali päťkrát týždenne. Určenie postáv bolo veľmi dobré, každému postavy pasovali. Ja som hrala zemianku Podolskú a táto postava sa mi hrala veľmi dobre, lebo odrážala môj temperament, mohla som sa vykričať, vybehať. Zápornejšie postavy sa hrajú dobre a ja som dostala naozaj peknú úlohu. Oveľa horšie to mali kolegyne, ktoré hrali sladké dievčinky, pretože tam veľa možností nebolo. Napriek všetkému, hoci sme do tej hry išli pesimisticky, tak si myslím, že oslovila divákov. Najmä starších, ktorí hovorili že si poplakali najmä v treťom dejstve, keď na scénu prichádzajú detičky. Povedali nám, že to bola očista, také nevinné svetlo. A mladší diváci si aspoň pozreli, ako to vyzeralo pred sto rokmi.“

Ďakujeme všetkým hercom za vynikajúce výkony a chuť prinášať nášmu mestu umenie.


Dr. MartinCooper
Regionálny spravodajský portál TvojTrebišov.sk vznikol 1. februára 2015 ako projekt viacerých študentov, ktorí mali chuť priniesť do trebišovských vôd niečo nové a písať zaujímavé články o svojom meste a jeho širokom okolí. Nájdeš na ňom aktuálne informácie z oblasti krimi, športu, kultúry, fotoreportáží, rozhovorov, či rôzne rubriky a články s pridanou hodnotou.
Top