Ste tu
Home > Správy > Svet > Premiér Johnson prišiel o najvyššie postaveného poradcu, rozhodol sa rezignovať

Premiér Johnson prišiel o najvyššie postaveného poradcu, rozhodol sa rezignovať

1.4.2021 (Webnoviny.sk) – Najvyššie postavený čierny poradca britského premiéra Borisa Johnsona rezignoval. Oznámila to vo štvrtok vláda.


Samuel Kasumu opustí pozíciu osobitného poradcu pre občiansku spoločnosť a komunity budúci mesiac. Rezignáciu oznámil deň po zverejnení správy vládou vymenovanej komisie pre rasové a etnické rozdiely, ktorá prišla k záveru, že Veľká Británia nie je systémovo rasistická krajina.


Úrad premiéra sa vraj nachádza v kríze

Úrad vlády uviedol, že Kasumu svoj odchod naplánoval pred niekoľkými mesiacmi a jeho krok nesúvisí so zverejnením správy.

Bývalý poradca vlády pre rovnosť a súčasný člen Snemovne lordov Simon Woolley však tvrdí, že medzi rezignáciou a správou, ktorú označil za „drsnú“ a „rozporuplnú“, je súvislosť.

Ako dodal, pokiaľ ide o uznanie a riešenie pretrvávajúcej rasovej nerovnosti, sa úrad premiéra nachádza kríze.

Obvinenia v rezignačnom liste

Kasumu sa rozhodol odísť vo februári. V tom čase napísal rezignačný list, ktorý získal verejnoprávny vysielateľ BBC.

Johnsonovu Konzervatívnu stranu v ňom obvinil z presadzovania politiky rozdielov. Nakoniec sa nechal presvedčiť, aby v úrade dočasne zotrval.

Reakcia na vlaňajšie antirastické protesty

Ustanovením komisie pre vyšetrovanie rasových rozdielov konzervatívna vláda reagovala na vlaňajšie antirasistické protesty.

Panel expertov konštatoval, že „priamy rasizmus“ síce je v Británii prítomný, krajina však nie je „inštitucionálne rasistická“ alebo zaujatá proti etnickým menšinám.

Viac k témam: rasizmus, rezignácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Premiér Johnson prišiel o najvyššie postaveného poradcu, rozhodol sa rezignovať © SITA Všetky práva vyhradené.


Top