Ste tu
Home > Správy > Svet > Pre pád talianskej lanovky zatkli troch ľudí, na núdzovú brzdu úmyselne namontovali svorku

Pre pád talianskej lanovky zatkli troch ľudí, na núdzovú brzdu úmyselne namontovali svorku

Zdieľaj tento článok

26.5.2021 (Webnoviny.sk) – Talianska polícia v stredu zatkla troch ľudí v spojitosti s pádom lanovkovej kabínky, ktorý si v nedeľu vyžiadal 14 mŕtvych. Vyšetrovanie totiž ukázalo, že na brzde bola v rámci opravy úmyselne umiestnená svorka, ktorá jej zabránila aktivovať sa, keď sa pretrhlo lano.


Predstaviteľ carabinierov Alberto Cicognani pre televíziu Sky TG24 uviedol, že najmenej jeden z trojice, ktorú cez noc vypočuli, sa k tomu priznal. Svorku v tvare vidlice podľa neho dali na núdzovú brzdu, aby sa deaktivovala, pretože sa zapínala spontánne a bránila prevádzke lanovky. Svorku tam dali pred pár týždňami a mala tam byť len dočasne. V nedeľu ráno na brzde ešte stále bola, povedal Cicognani.


Spomenutá televízia a tlačová agentúra LaPresse identifikovali trojicu zatknutých ako majiteľa lanovky, riaditeľa spoločnosti a šéfa prevádzky.

Kabínka spadla neďaleko vrcholu hory Mottarone v Piemonte, ktorý lanovka spája s mestom Stresa. Po tom, ako sa odtrhlo hlavné lano na lanovke, kabínka sa kĺzala smerom nadol, a keď sa úplne uvoľnila, spadla na zem, niekoľkokrát sa prevrátila a narazila do stromov. Z 15 ľudí v kabínke prežil len jeden päťročný chlapec, ktorý je v nemocnici.

Viac k témam: pád lanovky, príčina nehody, výsluch
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre pád talianskej lanovky zatkli troch ľudí, na núdzovú brzdu úmyselne namontovali svorku © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top