Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Právo voliť využili aj všetky odsúdené z väznice v Levoči, ktoré vlastnili volebný preukaz

Právo voliť využili aj všetky odsúdené z väznice v Levoči, ktoré vlastnili volebný preukaz

LEVOČA 16. marca (WebNoviny.sk) – V Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Levoči v sobotu  pristúpilo k voľbám prezidenta SR v prvom kole všetkých dvanásť odsúdených, ktoré uplatnili svoje právo voliť prostredníctvom volebného preukazu, čo predstavuje zhruba desaťpercentnú účasť z celkového počtu 109 oprávnených voličiek.


V porovnaní s rokom 2014, keď k volebným urnám pristúpilo v prvom kole volieb 15,53 percenta voličiek, je to pokles. Sobotná účasť je aj pod hranicou priemernej voličskej účasti v rámci všetkých ústavov SR, ktorá bola pred piatimi rokmi na úrovni 29,39 percenta.

Prenosná volebná urna

Volebná miestnosť bola pre odsúdené väzenkyne sprístupnená o ôsmej hodine ráno. Do väznice bola vyslaná prenosná volebná urna s volebnou komisiou tretieho volebného okrsku Mesta Levoča.

Ako uviedol pre agentúru SITA Adrián Baláž, riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže, každý ústav je povinný zabezpečiť, aby boli obvinení a odsúdení v dostatočnom časovom predstihu písomne informovaní o konaní volieb a poučení o spôsobe a práve voliť vo voľbách.

V prípade obvineného alebo odsúdeného, ktorý nemá vlastné peňažné prostriedky, zabezpečí v prípade záujmu odoslanie žiadosti o vydanie a zaslanie hlasovacieho preukazu na svoje náklady ústav. Pri výkone volebného práva a odsúdeným je venovaná osobitná pozornosť bezpečnosti zúčastnených osôb.

Záujem o voličské preukazy bol vyšší

Z celkového počtu 111 väzenkýň v ženskej väznici v Levoči bolo oprávnených 109 voličiek, o vydanie voličského preukazu napokon požiadalo dvanásť z nich, aj keď podľa zdrojov z väznice prvotný záujem o vydanie voličských preukazov bol vyšší.

V porovnaní s predchádzajúcimi prezidentskými voľbami pred piatimi rokmi to je značný rozdiel, keďže v tom čase pristúpilo v Levočskej väznici k volebným urnám v prvom kole 15,53 percenta väzenkýň.

V druhom kole pred štyrmi rokmi odvolilo v levočskej väznici 31,73 percenta oprávnených voličiek, priemerná účasť v prezidentských voľbách bola v vtedy 32,42 percenta. Z pohľadu účasti vo voľbách sú prezidentské voľby v ústavoch na výkon trestu alebo ústavoch na výkon trestu odňatia slobody najúspešnejšie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

Viac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, väzeň, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Právo voliť využili aj všetky odsúdené z väznice v Levoči, ktoré vlastnili volebný preukaz © SITA Všetky práva vyhradené.

Top