Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Právnik Bujňák: Ak podá člen vlády demisiu, Ústava SR mu návrat do kabinetu nezakazuje

Právnik Bujňák: Ak podá člen vlády demisiu, Ústava SR mu návrat do kabinetu nezakazuje

Zdieľaj tento článok

27.3.2021 (Webnoviny.sk) – Ústava SR uvádza, že členom vlády môže byť občan, ktorý „je voliteľný“ za poslanca Národnej rady SR (NR SR). Poslancom môže byť osoba s volebným právom, vo veku minimálne 21 rokov a s trvalým pobytom na území SR.


V Ústave SR sa však neuvádza, že ten, kto ako člen vlády podal demisiu, sa opätovne jej členom stať už nemôže. Pre agentúru SITA to uviedol Vincent Bujňák z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.


„Implicitné obmedzenie predstavuje povinnosť hlavy štátu zabezpečiť svojím rozhodovaním riadny chod ústavných orgánov. Ak predseda vlády navrhne hlave štátu vymenovanie člena vlády, ktorého demisiu predtým prijala, hlava štátu takýmto návrhom nie je viazaná. Hlava štátu je len povinná sa ním zaoberať, nie je však povinná mu vyhovieť,“ vysvetlil Bujňák.

Nevyhovenie by malo byť výnimkou

Dodal, že „nevyhovenie“ by malo byť výnimkou, a nie pravidlom.

„Je však možné, že hlava štátu by zvažovala, či je z hľadiska riadneho chodu ústavných orgánov v poriadku, ak by sa členom vlády stal ten, kto len veľmi krátko predtým podal demisiu,“ podotkol.

Nezlučiteľnosť funkcie člena RRZ

Ústavný právnik doplnil, že špeciálna norma, ktorá bráni občanovi v členstve vo vláde z titulu jeho predchádzajúceho pôsobenia, sa nachádza v ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti.

„Ten uvádza, že nezlučiteľnosť funkcie člena Rady pre rozpočtovú zodpovednosť s funkciou člena vlády trvá ešte do troch rokov po zániku funkcie člena Rady pre rozpočtovú zodpovednosť,“ ozrejmil.

Viac k témam: demisia, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, Ústava SR, vláda
Zdroj: Webnoviny.sk – Právnik Bujňák: Ak podá člen vlády demisiu, Ústava SR mu návrat do kabinetu nezakazuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top