Ste tu
Home > Spravodajstvo > POZOR, POLÍCIA VARUJE PRED PODVODNÍKMI!

POZOR, POLÍCIA VARUJE PRED PODVODNÍKMI!

Polícia podvodníci

Polícia neustále zaznamenáva prípady podvodov a krádeží, ktorých obeťami sú predovšetkým osoby vyššieho veku. Páchatelia zneužívajú ich dobrosrdečnosť a pod rôznymi zámienkami ich pripravujú často aj o celoživotné úspory.

Dôchodcovia, osoby vyššieho veku, patria k jednej z najviac ohrozených skupín v súvislosti s majetkovou, ekonomickou, ale aj násilnou trestnou činnosťou. Páchatelia vopred premysleným spôsobom okrádajú dôverčivých seniorov pod zámienkami rôznych emotívnych príbehov. V poslednom období sa rozšíril prípad, takzvaný „vnuk, či syn v núdzi“. V Košiciach sme v posledných dňoch zaznamenali viacero takýchto prípadov.

V prvom prípade doposiaľ neznámy páchateľ v júly tohto roku telefonicky opakovane kontaktoval 84-ročnú dôchodkyňu z Košíc s tým, že je jej vnuk a súrne potrebuje finančnú hotovosť 3.000,- €, ktorá mu chýba na kúpu bytu. Pre peniaze prišiel muž vo veku okolo 30 až 40 rokov v čiernom obleku, ktorý sa jej predstavil ako manažér a tvrdil, že jej vnuk nemohol prísť.

Aby ju uistil podal jej telefón, kde jej muž vystupujúci ako jej vnuk, kázal peniaze odovzdať manažérovi. Dôchodkyňa mužovi v dobrej viere peniaze pre jej vnuka odovzdala.  Neskôr zistila, že jej vnuk sa v uvedenom čase ani nenachádzal na Slovensku a žiadnu kúpu bytu nechystal.

V druhom prípade neznámy páchateľ od február do júna tohto roku, vystupujúci ako občan Veľkej Británie, prostredníctvom sociálnej siete a e-mailovej komunikácie vylákal pod rôznymi zámienkami od 64-ročnej Košičanky, takmer 51.000,- eur.

Predstavil sa jej ako lodný inžinier, nadviazal s ňou citový vzťah a pod legendou že je v ohrození života on aj posádka lode, jej prisľúbil zaslať balíček s dokladmi a  vysokou finančnou hotovosťou. Od poškodenej požadoval úhrady rôznych prepravných a colných poplatkov, certifikátov potrebných na prevoz balíčka a podobne. E-mailová komunikácia sa zo strany neznámeho páchateľa s poškodenou skončila a sľubovaný balíček neprišiel.

Polícia upozorňuje občanov, aby nedôverovali neznámym osobám a nepožičiavali im pre akékoľvek dôvody peniaze. Neotvárali cudzím ľuďom a za žiadnych okolností ich nepúšťali do obydlia, ani pod zámienkou smädu, či potreby navštíviť toaletu.

kalendar_jul2016


Zdroj: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Redakcia
Redakcia
Regionálny spravodajský portál TvojTrebišov.sk vznikol 1. februára 2015 ako projekt viacerých študentov, ktorí mali chuť priniesť do trebišovských vôd niečo nové a písať zaujímavé články o svojom meste a jeho širokom okolí. Nájdeš na ňom aktuálne informácie z oblasti krimi, športu, kultúry, fotoreportáží, rozhovorov, či rôzne rubriky a články s pridanou hodnotou.
Top