Ste tu
Home > Médiá > Fotoreport > <i class="fa fa-camera" aria-hidden="true"></i> POŽEHNANIE MLADÉHO VÍNA URBAN 2016 NA FOTOGRAFIÁCH

POŽEHNANIE MLADÉHO VÍNA URBAN 2016 NA FOTOGRAFIÁCH

Zdieľaj tento článok

Pri príležitosti sviatku svätého Urbana sa 28. mája 2016 uskutočnil 9. ročník prehliadky pivníc spojený s ochutnávkou tokajských vín. Navštíviť pivnice mohli ľudia v týchto obciach : Veľkej Tŕni, Malej Tŕni a Viničkách.


Ochutnávky vín sa konali v tufových pivniciach, kde mohli návštevníci získať rôzne informácie nielen o víne ale aj o daných vinárstvach. Vychutnávať si mohli hlavne mladé vínka, ale aj rôzne gurmánske špeciality ako pečené prasiatko, plnenú kapustu (holúbky), lokše ale aj klobásku a mnoho ďalších jedál.
 DSC_1067
Takto to vyzeralo pred vstupmi do pivníc.
DSC_1069
 DSC_0418
DSC_0371
 V obci Malá Tŕňa sa nachádzala ulička remesiel kde si prišli na svoje aj ty menší . Deti si mohli naživo pozrieť  ako sa vyrezáva fujara, ako sa šijú vankúšiky či ako sa vyrábajú rôzne iné dekorácie.
DSC_0375
Prečo práve Svätý Urban je ochrancom vinohradníkov ?

Svätého Urbana ľahko dešifrujeme podľa ojedinelých individuálnych atribútov, ktorým sú strapec hrozna, vínna réva alebo súdok s vínom. Za tieto symboly vďačí okolnosti, že jeho sviatok bol v stredoveku prvým po ľadových mužoch, t. j. už v teplom období, keď vinná réva nasadzuje kvety. Vinohradníci si uctievali tohoto patróna, snažili sa získať jeho podporu a modlitbami si vyprosiť u neho priazeň a predovšetkým ochranu úrody vo viniciach. Donedávna stáli solitérne sochy tohto svätca pri cestách, vedúcich k vinohradom. Všemožné spôsoby naklonenia si tohto patróna sa udržali v praktizovaní archaických úkonov súvisiacich s ovíjaním jeho sochy girlandami rozvinutej vinnej révy, alebo kladením nádob s vínom k jeho nohám. Niekedy sa ľudia aj spontánne rozhnevali na svätca, ktorý nepriniesol dobré počasie napríklad tak, že ho polievali špinavou vodou. Alebo ak v tento deň pršalo, vliekli svätcovu sochu po zemi a hádzali ju do potoka.


Hlavičkový odkaz - máj


FOTO: autor

Zdieľaj tento článok

Top