Ste tu
Home > Médiá > Fotoreport > <i class="fa fa-camera" aria-hidden="true"></i> POŽEHNANIE MLADÉHO VÍNA URBAN 2016 NA FOTOGRAFIÁCH

POŽEHNANIE MLADÉHO VÍNA URBAN 2016 NA FOTOGRAFIÁCH

Pri príležitosti sviatku svätého Urbana sa 28. mája 2016 uskutočnil 9. ročník prehliadky pivníc spojený s ochutnávkou tokajských vín. Navštíviť pivnice mohli ľudia v týchto obciach : Veľkej Tŕni, Malej Tŕni a Viničkách.


Ochutnávky vín sa konali v tufových pivniciach, kde mohli návštevníci získať rôzne informácie nielen o víne ale aj o daných vinárstvach. Vychutnávať si mohli hlavne mladé vínka, ale aj rôzne gurmánske špeciality ako pečené prasiatko, plnenú kapustu (holúbky), lokše ale aj klobásku a mnoho ďalších jedál.
 DSC_1067
Takto to vyzeralo pred vstupmi do pivníc.
DSC_1069
 DSC_0418
DSC_0371
 V obci Malá Tŕňa sa nachádzala ulička remesiel kde si prišli na svoje aj ty menší . Deti si mohli naživo pozrieť  ako sa vyrezáva fujara, ako sa šijú vankúšiky či ako sa vyrábajú rôzne iné dekorácie.
DSC_0375
Prečo práve Svätý Urban je ochrancom vinohradníkov ?

Svätého Urbana ľahko dešifrujeme podľa ojedinelých individuálnych atribútov, ktorým sú strapec hrozna, vínna réva alebo súdok s vínom. Za tieto symboly vďačí okolnosti, že jeho sviatok bol v stredoveku prvým po ľadových mužoch, t. j. už v teplom období, keď vinná réva nasadzuje kvety. Vinohradníci si uctievali tohoto patróna, snažili sa získať jeho podporu a modlitbami si vyprosiť u neho priazeň a predovšetkým ochranu úrody vo viniciach. Donedávna stáli solitérne sochy tohto svätca pri cestách, vedúcich k vinohradom. Všemožné spôsoby naklonenia si tohto patróna sa udržali v praktizovaní archaických úkonov súvisiacich s ovíjaním jeho sochy girlandami rozvinutej vinnej révy, alebo kladením nádob s vínom k jeho nohám. Niekedy sa ľudia aj spontánne rozhnevali na svätca, ktorý nepriniesol dobré počasie napríklad tak, že ho polievali špinavou vodou. Alebo ak v tento deň pršalo, vliekli svätcovu sochu po zemi a hádzali ju do potoka.


Hlavičkový odkaz - máj


FOTO: autor


Top