Ste tu
Home > Správy > Potvrdili rozsudok pre Karadžiča za genocídu v Srebrenici a zvýšil mu trest na doživotie

Potvrdili rozsudok pre Karadžiča za genocídu v Srebrenici a zvýšil mu trest na doživotie

HAAG 20.marca (WebNoviny.sk) – Odvolací sudcovia Spojených národov potvrdili rozsudok pre bývalého lídra bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča za genocídu v Srebrenici, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny a zvýšili jeho trest zo 40 rokov za mrežami na doživotie.

Zvyšok života strávi vo väzení

Karadžič takmer nijako nereagoval, keď dánsky predsedajúci sudca Vagn Joensen čítal v stredu rozsudok, ktorý pre 73-ročného bývalého bosnianskosrbského prezidenta znamená, že zvyšok svojho života strávi vo väzení. Sudcovia tiež zamietli odvolanie obžaloby proti oslobodeniu Karadžiča v inom prípade genocídy.

Radovana Karadžiča v roku 2016 vtedajší Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) odsúdil na 40 rokov väzenia za genocídu v Srebrenici, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny počas vojny v Bosne v rokoch 1992 až 1995.

Milióny ľudí bez domova

Karadžiča súdili tiež za genocídu, ktorej sa mal on a jeho jednotky dopustiť v roku 1992 pri vyháňaní Chorvátov a moslimov z bosnianskych území, ktoré si nárokovali Srbi.

Bývalý vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič je jedným z najvyššie postavených predstaviteľov, ktorých súd pre vojnové zločiny v Haagu súdil.

Jeho prípad sa považuje za kľúčový v nastolení spravodlivosti pre obete konfliktu, ktorý po sebe zanechal viac ako 100-tisíc mŕtvych a milióny ľudí bez domova.

Viac k témam: Haag, Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu
Zdroj: Webnoviny.sk – Potvrdili rozsudok pre Karadžiča za genocídu v Srebrenici a zvýšil mu trest na doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

Top