Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Pötheová ako šéfka úradu na ochranu osobných údajov končí, parlament ju odvolal

Pötheová ako šéfka úradu na ochranu osobných údajov končí, parlament ju odvolal

29.4.2020 (Webnoviny.sk) – Parlament odvolal Soňu Pőtheovú z funkcie predsedníčky Úradu na ochranu osobných údajov SR. Za jej odvolanie hlasovalo 81 poslancov. Návrh predložila do Národnej rady SR vláda a po výzve ľudskoprávneho výboru parlamentu.


Rozhovor Kočnera s Trnkom

Problém týkajúci sa Pőtheovej vznikol po tom, čo Úrad na ochranu osobných údajov SR žiadal od Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku pod hrozbou pokuty informáciu o tom, kto mu poskytol video, na ktorom sa podnikateľ Marian Kočner a bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka rozprávajú o kauze Gorila. Predsedníčka úradu Pőtheová v minulosti spolupracovala s obžalovaným podnikateľom Kočnerom.


Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pred plénom parlamentu uviedla, že úrad na čele s Pötheovou sa spreneveril svojmu poslaniu, keď žiadal od investigatívnych novinárov, aby prezradili svoj zdroj informácií, a to súčasne so sankciou desať miliónov eur. Ministerka zdôraznila, že sa tým jasne zasiahlo do práv novinárov a fakticky došlo k ich zastrašovaniu.

Novela zákona o súdnej rade

Spis s názvom Gorila zverejnil na internete anonym v závere roka 2011. Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Holúbek v ňom opisuje odposluchy zo stretnutí v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici v Bratislave, kde sa údajne v rokoch 2005 a 2006 schádzali viacerí verejní funkcionári z čias druhej vlády Mikuláša Dzurindu so spolumajiteľom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom.

Parlament odsúhlasil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o Súdnej rade SR. Novela umožňuje, aby sa zasadnutia rady mohli uskutočniť aj online spôsobom. Návrh tiež rieši zastupovanie predsedu súdnej rady v čase, keď jeho funkcia a funkcia podpredsedu nie je obsadená. V takom prípade zákon stanovuje, že povinnosti šéfa súdnej rady dočasne prevezme vekovo najstarší člen súdnej rady

Viac k témam: kauza Gorila
Zdroj: Webnoviny.sk – Pötheová ako šéfka úradu na ochranu osobných údajov končí, parlament ju odvolal © SITA Všetky práva vyhradené.


Top