Ste tu
Home > Spravodajstvo > Posledné ročníky stredných škol obnovujú výučbu, zvyšok škol aj naďalej dištančne

Posledné ročníky stredných škol obnovujú výučbu, zvyšok škol aj naďalej dištančne

TREBIŠOV. Mesto Trebišov neotvorí materské a základné školy ani v budúcom týždni.


„Od pondelka 1. marca budú naďalej otvorené materské školy a školské kluby v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Trebišov len pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry a pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. Ostatní žiaci pokračujú v dištančnom vzdelávaní,” uviedla vo štvrtok hovorkyňa mesta Martina Mištaničová.


Mesto tak rozhodlo na základe zhodnotenia aktuálnej epidemickej situácie, po konzultácii s regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) a po rokovaní s riaditeľmi jednotlivých škôl a školských zariadení.

Kraj obnovuje prezenčnú výčbu posledných ročníkov stredných škôl

Košický samosprávny kraj obnoví od pondelka 1. marca prezenčné vyučovanie na stredných školách, ktorých je zriaďovateľom. Podľa aktuálneho COVID automatu sa môžu otvoriť školy vo všetkých okresoch v kraji s výnimkou okresu Rožňava, ktorý je naďalej v čiernej farbe. Obnovenie prezenčnej formy štúdia odporučili aj jednotlivé regionálne úrady verejného zdravotníctva. Župa preto otvorí školy pre žiakov končiacich ročníkov.

„Od pondelka sa krajské stredné školy otvoria pre približne 5 300 žiakov končiacich ročníkov. Ostatní študenti sa budú naďalej vzdelávať dištančnou formou. Podľa aktuálnych informácií z ministerstva školstva a zdravotníctva síce školy musíme otvoriť, no toto neriešenie nepovažujeme za vhodné. Uvažuje sa o tvrdom lockdowne, máme preplnené nemocnice a žiadame o pomoc zdravotníkov zo zahraničia. Navyše, v Košickom kraji sa chce do škôl vrátiť len zhruba polovica končiacich stredoškolákov, ostatní preferujú dištančné vzdelávanie. Aj napriek týmto okolnostiam rešpektujeme pokyny Ministerstva školstva SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Podmienkou nástupu študentov aj učiteľov preto bude negatívny test na koronavírus a ranný filter. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl budeme monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Košický samosprávny kraj ako zriaďovateľ 63 stredných škôl realizoval tento týždeň prieskum, koľko žiakov má záujem obnoviť prezenčné vyučovanie za týchto podmienok. Z údajov vyplynulo, že do školy sa chce vrátiť 2 600 žiakov končiacich ročníkov, čo predstavuje takmer 50 percent. Pi obnovení prezenčného vyučovania budú v župných stredných školách platiť prísne hygienicko-epidemické opatrenia. Čo sa týka otvorenia školských internátov, Košický samosprávy kraj zatiaľ 1. marca prevádzku internátov neobnoví. Stredné školy budú tiež zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia aj otváranie jedální. 

V súčasnosti prebieha aj očkovanie učiteľov, z celkového počtu takmer 2 500 učiteľov prebehla vakcinácia prvou dávkou u vyše tisícky z nich. K 3. 3. 2021 by malo byť prvou dávkou zaočkovaných  takmer 1 130 učiteľov.  K tomuto navýšeniu by malo prispieť aj spustenie veľkokapacitného očkovacieho centra, ktoré Košický samosprávny kraj spustí už túto sobotu v priestoroch SOŠ na Ostrovského ulici v Košiciach. V pilotnej fáze bude očkovať učiteľov do 55 rokov

 

Mestský úrad aj nadalej zatvorený

Mestký úrad V Trebišove je nepriaznívú epidemioogickú situáciu a pre chorobu viacerých zaemstnancov pre verejnosť zatvorený od 17. fevbruára a úrade záležitosti vybavíte iba v obmedzenom režime.Trebišovský mestský úrad ostáva naďalej pre verejnosť zatvorený až do odvolania.

Za obdobie minulého týždňa od 15. do 21. februára v meste Trebišov zaznamenali 220 nových prípadov ochorenia Covid-19. Z toho RT-PCR testy odhalili 122 pozitívnych výsledkov a antigénové testy 100 prípadov. Informovala o tom radnica mesta na základe získaných štatistík epidemickej situácie z úrovne RÚVZ. V meste Trebišov tak počet pozitívnych prípadov výrazne stúpa.

 

Zdroj: Mesto Trebišov/ Košický samosprávny kraj


Top