Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Poplatky za škôlku v Nitre sa zvýšia, rodičia detí mimo mesta zaplatia viac než trojnásobok

Poplatky za škôlku v Nitre sa zvýšia, rodičia detí mimo mesta zaplatia viac než trojnásobok

28.6.2019 (Webnoviny.sk) – Mesačný poplatok za mestskú materskú školu v Nitre sa zvýši. Namiesto doterajších 14 eur sa bude platiť 20 eur. Rodičia mimonitrianskych detí po novom zaplatia 65 eur, doteraz platili rovnako ako Nitrania. Nové ceny schválili mestskí poslanci na zastupiteľstve.


„Pokračujeme v našej politike a zvýhodňujeme Nitranov. Treba povedať, že obyvateľov s trvalým pobytom v Nitre nám ubúda, takže aj toto sú opatrenia na to, ako ich motivovať, aby tu mali trvalý pobyt,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.


Predškoláci bez poplatku

Za škôlkara mladšieho ako tri roky rodičia zaplatia rodičia mesačne 50 eur ako doteraz. Predškoláci mesačný poplatok nebudú platiť, a to ani mimonitrianski. Stanovuje to legislatíva. V mestských materských školách v Nitre je v súčasnosti 2 606 detí.

„V tomto roku je prihlásených približne 150 detí mimo Nitry, ale tento počet sa môže meniť,“ informovala vedúca odboru školstva, mládeže a športu Mária Orságová.

Výšku mesačného príspevku v školách a školských zariadeniach upravovalo mesto naposledy v roku 2013. Kým v roku 2014 bolo potrebné dofinancovanie vo výške 297,32 eura na dieťa v materskej škole, v roku 2018 už tento objem financií predstavoval 648,09 eura.

Vyššie mzdy aj obedy zadarmo

Od 1. januára 2019 sa zvýšili mzdové prostriedky pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom o desať percent. Vládou schválené obedy zadarmo zároveň prinášajú zvýšené náklady z dôvodu väčšieho počtu stravníkov, s čím súvisí personálne posilnenie, dovybavenie či rozšírenie kuchýň a jedální.

Okrem toho sa v posledných rokoch pravidelne zvyšujú ceny tovarov a služieb, píše sa v dôvodovej správe schváleného návrhu. Mesačný príspevok rodičov na škôlku mala doteraz Nitra najnižší zo všetkých krajských miest na Slovensku.

Primátor Hattas podľa svojich slov informoval starostov obcí o tom, že mesto bude pri poplatkoch zvýhodňovať svojich obyvateľov. „Je to príležitosť pre starostov, aby zriadili materskú školu alebo v existujúcich zvýšili kapacitu. A potom je tu variant, aby si obyvatelia vylobovali u starostu, aby im obec doplácala na túto službu, keď ju nezabezpečuje,“ myslí si Hattas.

Viac k témam: materská škola, poplatky, škôlka
Zdroj: Webnoviny.sk – Poplatky za škôlku v Nitre sa zvýšia, rodičia detí mimo mesta zaplatia viac než trojnásobok © SITA Všetky práva vyhradené.


Top