Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Politici budú mať právo na odpoveď, novela tlačového zákona zavedie aj pokuty v tisíckach eur

Politici budú mať právo na odpoveď, novela tlačového zákona zavedie aj pokuty v tisíckach eur

17.9.2019 (Webnoviny.sk) – Politici budú mať právo na odpoveď v periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve. Parlament v utorok schválil novelu zákona o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve, ktorú na rokovanie pléna ešte začiatkom roka predložil poslanec Národnej rady SR za Smer-SD Dušan Jarjabek.


Odpoveď na hodnotiace úsudky vylúčili

Novelou zákona sa opätovne zavádza právo na odpoveď, ako aj pokuty v podobe, v akej boli v zákone v roku 2008. „Treba zdôrazniť, že predmetom práva na odpoveď je len skutkové tvrdenie. Vylučuje sa teda odpovedať na hodnotiace úsudky,“ píše predkladateľ.


Podľa návrhu „ak vydavateľ periodickej tlače alebo tlačová agentúra neuverejnia opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie, alebo ak nedodržia niektorú z podmienok na ich uverejnenie, má osoba, ktorá o ich uverejnenie vydavateľa periodickej tlače alebo tlačovú agentúru požiadala právo na primeranú peňažnú náhradu od 1 660 eur do 4 980 eur. Nárok na primeranú peňažnú náhradu možno uplatniť na súde“. Novela nadobúda účinnosť k 1. novembru.

Poslanci Národnej rady SR schválili aj pozmeňujúci návrh opozičného poslanca Ondreja Dostála, podľa ktorého zákon sa bude týkať len nepravdivých a pravdu skresľujúcich tvrdení. Podobný pozmeňujúci návrh predložil aj poslanec Mosta-Híd Štefan Vavrek.

„Nie je dôvod, aby sa právo na odpoveď uplatňovalo aj vo vzťahu k skutkovým tvrdeniam, ktoré sú úplné, pravdivé a neskreslené,“ odôvodňoval svoj návrh poslanec Dostál.

Zriadili pracovnú skupinu

Na novele tlačového zákona zároveň pracuje aj Ministerstvo kultúry (MK) SR. Pavol Čorba z kancelárie ministerky kultúry pre agentúru SITA uviedol, že ministerstvo sa touto problematikou už zaoberá. Zriadili na to dočasnú pracovnú skupinu.

„Jednou z tém, ktoré sú predmetom diskusie uvedenej pracovnej skupiny, je aj zahrnutie on-line médií do legislatívy tak, aby aj pre takéto médiá bola garantovaná ochrana zdroja, a aby aj v digitálnom prostredí médií platil základný princíp zodpovednosti za obsah,” dodal Čorba.

Viac k témam: tlačový zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Politici budú mať právo na odpoveď, novela tlačového zákona zavedie aj pokuty v tisíckach eur © SITA Všetky práva vyhradené.


Top