Ste tu
Home > Správy > Polícia navrhla obviniť premiéra Netanjahua z úplatkárstva v kauze spoločnosti Bezek

Polícia navrhla obviniť premiéra Netanjahua z úplatkárstva v kauze spoločnosti Bezek

JERUZALEM 2. decembra (WebNoviny.sk) – Izraelská polícia v nedeľu odporučila obviniť premiéra Benjamina Netanjahua a jeho manželku Saru v súvislosti s korupčným prípadom týkajúcim sa telekomunikačnej spoločnosti Bezek.


Vyšetrovanie v tejto veci podľa polície poskytlo dostatok dôkazov na to, aby izraelského predsedu vlády a jeho ženu obvinili z prijímania úplatkov, podvodu a porušenia dôvery.

Kauza známa ako Prípad 4000

Kauza okolo spoločnosti je známa ako Prípad 4000 a je najvážnejšou, ktorej Netanjahu čelí. Rozvíja sa okolo podozrení, že blízki premiérovi spolupracovníci presadzovali opatrenia v hodnote miliónov dolárov pre Bezek výmenou za priaznivé informovanie o Netanjahuovi a jeho rodine na spravodajskej webstránke Walla, ktorá spoločnosti patrí.

V tejto súvislosti vo februári zatkli dvoch premiérových spolupracovníkov, ktorí sa neskôr stali štátnymi svedkami. Podľa polície vyšetrovanie v tomto prípade, v rámci ktorého vypovedalo 60 svedkov, odhalilo, že vzťah Netanjahua a šéfa Bezeku Šaula Eloviča bol „založený na úplatkoch“. Polícia navrhla obviniť aj Eloviča a jeho rodinu.

Netanjahu obvinenia opakovane odmieta

Premiér sa spája aj s ďalšími dvoma korupčnými prípadmi, z ktorých ho polícia odporučila obviniť. Netanjahu všetky obvinenia opakovane odmieta a označuje ich za súčasť mediálneho honu na čarodejnice.

„Policajné odporúčania týkajúce sa mňa a mojej ženy nikoho neprekvapujú. O týchto odporúčaniach bolo rozhodnuté a unikli ešte predtým, ako sa začalo vyšetrovanie,“ vyjadril sa Netanjahu v stanovisku.

Policajné odporúčanie o obvinení premiéra vyvolalo okamžité výzvy na jeho rezignáciu zo strany opozície. Členovia jeho strany Likud sa ho naopak zastali a obvinili končiaceho policajného komisára Roniho Alšeicha z vydania odporúčania voči Netanjahuovi v posledný deň vo funkcii.

Viac k témam: Benjamin Netanjahu, izraelský premiér, korupcia, telekomunikačná spoločnosť Bezek
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia navrhla obviniť premiéra Netanjahua z úplatkárstva v kauze spoločnosti Bezek © SITA Všetky práva vyhradené.

Top