Ste tu
Home > Ekonomika > Poistenci v karanténe či izolácii majú od septembra nárok na pandemickú „péenku“

Poistenci v karanténe či izolácii majú od septembra nárok na pandemickú „péenku“

Zdieľaj tento článok

3.9.2020 (Webnoviny.sk) – Nárok na pandemické nemocenské po 1. septembri tohto roka má poistenec, ktorý je počas krízovej situácie uznaný dočasne práceneschopným pre nariadené karanténne opatrenie alebo izoláciu. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.


Keďže krízová, resp. mimoriadna situácia podľa neho naďalej trvá, platia podobné pravidlá, ako v uplynulých mesiacoch pandémie. Nárok na pandemickú PN má každý nemocensky poistený zamestnanec, SZČO alebo dobrovoľne poistená osoba, ktorým ošetrujúci lekár potvrdil dočasnú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény alebo izolácie.


Povinnosti poistenca na získanie dávky

Ak sa poistenec vracia z rizikových krajín, je povinný absolvovať 10-dňovú domácu izoláciu. Aby získal dávku od Sociálnej poisťovne, musí vyplniť príslušný formulár a registrovať sa.

Následne kontaktuje svojho ošetrujúceho lekára telefonicky alebo e-mailom, a ten vystaví potvrdenie o dočasnej PN z dôvodu karanténneho opatrenia alebo izolácie. Doklady s telefónnym číslom poistenca lekár zašle Sociálnej poisťovni. Poisťovňa následne kontaktuje poistenca v karanténe a telefonicky s ním spíše žiadosť.

“Ak poistenec neodovzdal telefónne číslo lekárovi, musí pobočku Sociálnej poisťovne kontaktovať sám,” upozornil Višváder. Zamestnanec by mal podľa hovorcu poisťovne bezodkladne kontaktovať aj zamestnávateľa a informovať ho o tom, že je v karanténe.

Vyplácanie nemocenského poisťovňou

Sociálna poisťovňa po podaní žiadosti o nemocenské vydá písomné rozhodnutie o nároku na túto dávku.

Ak zamestnancovi, SZČO, dobrovoľne poistenej osobe nárok na nemocenské vznikne, Sociálna poisťovňa začne vyplácať PN od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá vznikla pre karanténu alebo izoláciu.

Viac k témam: COVID-19, karanténa, Koronavírus, Pandémia, pandemická OČR, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba, zamestnanec
Zdroj: Webnoviny.sk – Poistenci v karanténe či izolácii majú od septembra nárok na pandemickú „péenku“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top