Home > Šport > Pohár federácie: Šramková nestačila na Sevastovovú, Lotyšky proti Slovensku získali víťazný bod

RIGA 10. februára (WebNoviny.sk) – Náhradná jednotka hostiek Rebecca Šramková prehrala za 61 minút 3:6, 2:6 proti líderke domácich Anastasii Sevastovovej v úvodnej nedeľňajšej dvojhre, celkovo tretej, v rámci víkendového stretnutia Lotyšsko – Slovensko v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2019 tenisových reprezentačných družstiev žien.

Lotyšky vedú v stretnutí už 3:0 a majú istotu víťazstva. V apríli sa tak predstavia v súboji play-off o postup do I. svetovej skupiny. Slovenské reprezentantky čaká v rovnakom termíne (20. – 21. apríla) stretnutie play-off o udržanie sa v II. svetovej skupine Pohára federácie.

Slovenská jednotka Kužmová nehrala

Dvadsaťročná Bratislavčanka Rebecca Šramková prišla o svoje podanie hneď v tretej hre úvodného setu, keď Sevastovová využila druhý brejkbal. Lotyšská hráčka v zápase naďalej dominovala a v piatom geme znovu využila šancu na brejk a viedla už 4:1. V nasledujúcej hre dokázala Slovenka prelomiť súperkin servis a znížila na 2:4 z jej pohľadu.

Za stavu 5:3 premenila Sevastovová na príjme prvý setbal a získala prvé dejstvo vo svoj prospech. Lotyška bola lepšou hráčkou aj v druhom sete. Hneď v jeho úvode sa dostala do vedenia 2:0. Šramkovej sa za stavu 4:0 podarilo zobrať Lotyške servis a znížila na 1:4 zo svojho pohľadu. Za stavu 5:2 premenila Sevastovová na príjme prvý mečbal a tešila sa zo zisku rozhodujúceho tretieho bodu pre svoj tím.

V sobotu Šramková prehrala na tvrdom povrchu Rebound Ace Synpave v Aréne Riga s Ostapenkovou za 160 minút 5:7, 7:6 (5), 1:6 a Schmiedlová nestačila na Anastasiu Sevastovovú, podľahla jej za 77 minút 4:6, 0:6. Slovenská jednotka Viktória Kužmová sa pre zdravotnú indispozíciu v sobotu na kurte nepredstavila. V tento deň je ešte na programe záverečná štvorhra, na ktorú kapitáni Adrians Žguns a Matej Lipták nahlásili páry Anastasia Sevastovová, Jelena Ostapenková – Viktória Kužmová, Rebecca Šramková. Podľa pravidiel týchto MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) sa však môžu udiať zmeny.

Chýbali Cibulková a Rybáriková

Momentálne 188. hráčka singlového renkingu WTA Šramková a Sevastovová (22.) sa prvýkrát stretli v súťažnom zápase pred tromi rokmi. Ich premiérový vzájomný duel zvládla lepšie lotyšská hráčka, keď v semifinále na turnaji ITF v Trnave zvíťazila 6:1, 6:3. Šramková sa na fedcupové stretnutie v Rige naladila triumfom na podujatí ITF vo Francúzsku. V Pohári federácie nastúpila na svoju piatu dvojhru. Pri nezabudnuteľnom debute v roku 2017 zdolala v Taliansku obe domáce legendy Saru Erraniovú a Francescu Schiavoneovú a najvýraznejšou mierou prispela k prekvapivému triumfu Sloveniek 3:2. Prvú prehru v dvojhre v rámci Fed Cupu jej uštedrila v tom istom roku Holanďanka Kiki Bertensová.

Slovensku chýbajú bývalá štvrtá žena rebríčka a terajšia národná jednotka Dominika Cibulková (30.) a rovnako aj Magdaléna Rybáriková (69.). Víťaz súboja v Rige postúpi do play-off o svetovú skupinu edície 2020. Zdolaný takisto 20. – 21. apríla bude hrať v play-off o II. svetovú skupinu nasledujúcej edície. Držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky sa naposledy predstavili v I.svetovej skupine v roku 2014, kedy v prvom kole podľahli doma Nemkám 1:3. Vlani v súboji play-off o postup do I. svetovej skupiny podľahli domácim Bieloruskám 2:3, keď o víťazovi stretnutia rozhodla až záverečná štvorhra.

Historicky prvé domáce stretnutie pre Lotyšky

Obe reprezentácie absolvujú prvý vzájomný duel v súťaži. Slovensko figuruje na 12. priečke v renkingu krajín ITF, Lotyšsko je na 15. mieste. Tenistky Lotyšska hostia cez víkend historicky prvé domáce stretnutie Pohára federácie. Od roku 1992 štartovali hráčky pobaltskej krajiny iba v regionálnych skupinách. Účasť v 1. kole II. svetovej skupiny si Lotyšky vybojovali vlani v Rusku. Domáce reprezentantky zdolali po náročnom boji 3:2. Práve Sevastovová získala rozhodujúci tretí bod, keď uspela nad Jekaterinou Makarovovou 6:2, 7:5.

Vlani sa zo šiesteho triumfu z uplynulých ôsmich rokov vo Fed Cupe tešili české reprezentantky. Vo finálovom stretnutí v pražskej O2 Aréne zdolali 3:0 hráčky USA. V 1. kole tohoročnej edície súťaže sa predstavia domácim divákom v Ostrave v súboji proti Rumunkám. Vlaňajšie neúspešné finalistky Američanky privítajú v Ashville tenistky Austrálie. Zostávajúce dvojice 1. kola svetovej skupiny tvoria Belgicko – Francúzsko a Nemecko – Bielorusko. Semifinále edície 2019, ale aj stretnutia play-off o svetovú skupinu a II. svetovú skupinu 2019, sa uskutočnia 20. – 21. apríla. Finále bude 9. – 10. novembra.

Lotyšsko:
Anastasija Sevastovová (12. vo svetovom rebríčku vo dvojhre/ 63. vo štvorhre)

Viac k témam: Pohár federácie – Fed Cup
Zdroj: Webnoviny.sk – Pohár federácie: Šramková nestačila na Sevastovovú, Lotyšky proti Slovensku získali víťazný bod © SITA Všetky práva vyhradené.