Home > Šport > Pohár federácie: Slovensko prehráva v Lotyšsku, bod nezískali Šrámková ani Schmiedlová

aktualizované 9. februára, 19:18

RIGA 9. februára (WebNoviny.sk) – Dvojka hostiek Karolína Schmiedlová prehrala s domácou jednotkou Anastasiou Sevastovovou za 77 minút 4:6, 0:6 v druhej sobotňajšej dvojhre v rámci víkendového stretnutia Lotyšsko – Slovensko v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2019 tenisových reprezentačných družstiev žien. Po úvodnom dni je stav 2:0 pre domáce Lotyšsko.

Rebecca Šramková prehrala s domácou Jelenou Ostapenkovou za 160 minút 5:7, 7:6 (5), 1:6 v úvodnej z dvoch sobotňajších dvojhier v rámci víkendového stretnutia Lotyšsko – Slovensko v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2019 tenisových reprezentačných družstiev žien.

Pôvodne mala hrať proti lotyšskej dvojke Ostapenkovej slovenská jednotka Viktória Kužmová, no pre zdravotnú indispozíciu 20-ročnej Košičanky musela nakoniec nastúpiť Šramková.

Nečakala, že bude hrať

“V treťom sete zahrala Jelena neuveriteľné lopty. Mohla som len dúfať, že sa to otočí a začne robiť chyby. No tretí set bol nakoniec iba o nej. Prvé dva sety si myslím, že som zvládla výborne a tretí set som mohla lepšie odservovať, ale inak som to asi nemala ako ovplyvniť. Súperka odohrala naozaj skvelý zápas,” uviedla Šramková po stretnutí pre RTVS.

O svojom štarte namiesto Kužmovej sa Šramková dozvedela približne hodinu pred začiatkom samotného stretnutia. “Nečakala som, že budem hrať. Očakávala som to až v nedeľu. Je to tenis a ten prináša aj takéto situácie. Len škoda, že som to dnes nezvládla.”

V nedeľu od 14.00 h postupne prídu na rad dvojhry Sevastovová – Kužmová a Ostapenková – Schmiedlová a potom záverečná štvorhra, na ktorú kapitáni Adrians Žguns a Matej Lipták nahlásili páry Anastasia Sevastovová, Jelena Ostapenková – Viktória Kužmová, Rebecca Šramková. V druhý deň sa však podľa pravidiel týchto MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) môžu udiať zmeny.

Nezabudnuteľný debut

V Pohári federácie nastúpila Rebecca Šramková na svoju štvrtú dvojhru. Pri nezabudnuteľnom debute v roku 2017 zdolala v Taliansku obe domáce legendy Saru Erraniovú a Francescu Schiavoneovú a najvýraznejšou mierou prispela k prekvapivému triumfu Sloveniek 3:2. Prvú prehru v dvojhre v rámci Fed Cupu jej uštedrila v tom istom roku Holanďanka Kiki Bertensová.

Aktuálne 61. hráčka singlového poradia Schmiedlová odohrala predtým so Sevastovovou (12.) tri vzájomné stretnutia. Vo všetkých uspela lotyšská hráčka. Vlani zdolala Slovenku v 1. kole na antukovom turnaji v Madride 6:3, 4:6, 6:3.

Rovnako sa Lotyška tešila z triumfu aj v 1. kole na US Open 2016, keď uspela 6:3, 6:3. Ich premiérový vzájomný duel sa odohral pred šiestimi rokmi v 1. kole kvalifikácie na turnaji v novozélandskom Aucklande, víťazstvo Sevastovovej sa vtedy zrodilo po výsledku 6:4, 6:1.

Nominácia Slovenska

Viktória Kužmová (46. vo svetovom rebríčku vo dvojhre/ 94. vo štvohre)
Karolína Schmiedlová (61. / -)
Rebecca Šramková (188. / -)
Tereza Mihalíková (360. / 238.)
kapitán: Matej Lipták

Slovensku chýbajú bývalá štvrtá žena rebríčka a terajšia národná jednotka Dominika Cibulková (30.) a rovnako aj Magdaléna Rybáriková (69.). Víťaz súboja v Rige postúpi do play-off o svetovú skupinu edície 2020. Zdolaný takisto 20. – 21. apríla bude hrať v play-off o II. svetovú skupinu nasledujúcej edície.

Držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky sa naposledy predstavili v I.svetovej skupine v roku 2014, kedy v prvom kole podľahli doma Nemkám 1:3. Vlani v súboji play-off o postup do I. svetovej skupiny podľahli domácim Bieloruskám 2:3, keď o víťazovi stretnutia rozhodla až záverečná štvorhra.

Prvý vzájomný duel

Obe reprezentácie absolvujú prvý vzájomný duel v súťaži. Slovensko figuruje na 12. priečke v renkingu krajín ITF, Lotyšsko je na 15. mieste. Tenistky Lotyšska čaká cez víkend historický prvé domáce stretnutie Pohára federácie.

Od roku 1992 štartovali hráčky pobaltskej krajiny iba v regionálnych skupinách. Účasť v 1. kole II. svetovej skupiny si Lotyšky vybojovali vlani v Rusku. Domáce reprezentantky zdolali po náročnom boji 3:2. Práve Sevastovová získala rozhodujúci tretí bod, keď uspela nad Jekaterinou Makarovovou 6:2, 7:5.

Nominácia Lotyšska

Anastasija Sevastovová (12. vo svetovom rebríčku vo dvojhre/ 63. vo štvrohre)
Jelena Ostapenková (22. / 37.)
Diana Marcinkevičová (279. / 226.)
Daniela Vismaneová (645. / -)
Patricija Spaková ( – / -)
kapitánka: Adrians Žguns

Vlani sa zo šiesteho triumfu z uplynulých ôsmich rokov vo Fed Cupe tešili české reprezentantky. Vo finálovom stretnutí v pražskej O2 Aréne zdolali 3:0 hráčky USA. V 1. kole tohoročnej edície súťaže sa predstavia domácim divákom v Ostrave v súboji proti Rumunkám.

Vlaňajšie neúspešné finalistky Američanky privítajú v Ashville tenistky Austrálie. Zostávajúce dvojice 1. kola svetovej skupiny tvoria Belgicko – Francúzsko a Nemecko – Bielorusko. Semifinále edície 2019, ale aj stretnutia play-off o svetovú skupinu a II. svetovú skupinu 2019, sa uskutočnia 20. – 21. apríla. Finále bude 9. – 10. novembra.

Pohár federácie 2019

Riga, tvrdý povrch Rebound Ace Synpave v Aréne Riga

Lotyšsko – Slovensko 2:0

priebežný stav po druhej sobotňajšej dvojhre

Jelena Ostapenková – Rebecca Šramková 7:5, 6:7 (5), 6:1 za 160 minút

I. set

Dvadsaťdvaročná Bratislavčanka Šramková musela už v tretej hre prvého setu pri svojom podaní odvracať dva brejkbaly, náročnú situáciu ustála a viedla 2:1. Aj v piatom geme čelila slovenská tenistka hrozbe straty servisu, druhýkrát však zabojovala a nestratila svoje podanie.

K šanci na brejk sa v šiestej hre dostala aj Šramková, na rozdiel od svojej súperky druhý z ponúknutých brejkbalov využila a ujala sa vedenia 4:2.

V nasledujúcej hre musela Slovenka na podaní odvracať nepriaznivý stav 0:40, zaskvela sa šnúrou piatich víťazných fiftínov za sebou a zvýšila na 5:2 vo svoj prospech. Za stavu 5:3 Šramková na podaní nevyužila šancu na ukončenie setu a dovolila súperke znížiť na 4:5 z pohľadu Lotyšky.

Ostapenková využila celkovo až siedmu šancu na brejk, no zvládla to v najdôležitejšom momente, keď jej hrozila strata celého dejstva. Séria získaných gemov v prospech Lotyšky pokračovala aj naďalej.

Po vyrovnaní na 5:5, prelomila v 11. hre Šramkovej servis druhýkrát v sete a prvýkrát v zápase viedla v pomere 6:5. V nasledujúcej hre premenila Ostapenková na podaní druhý setbal a získala vo svoj prospech viac ako hodinu trvajúce prvé dejstvo.

II. set

Hneď v úvodnej hre druhého dejstva čelila Šramková trom brejkbalom, dokázala však hrozbu straty servisu odvrátiť. V nasledujúcich dvoch gemoch obe hráčky pri svojom podaní nezaváhali. Vo štvrtej hre sa aj Slovenke podarilo dostať sa k šanciam na brejk, druhú v poradí využila a viedla 3:1. Ostapenková odpovedala rovnakou mincou, prelomila Šramkovej servis a znížila na 2:3 z jej pohľadu.

Následne čistou hrou na podaní Lotyška vyrovnala na 3:3. Ostapenková bola v psychickej pohode, dokázala obrať Slovenke aj druhý servis za sebou a viedla prvýkrát v druhom sete v pomere 4:3.

Za stavu 5:4 podávala Ostapenková na víťazstvo v stretnutí, Slovenka však zabojovala a vyrovnala na 5:5. O osude druhého setu musel rozhodnúť tajbrejk. V skrátenej hre Šramková uspela 7:5 a vyrovnala stav setov na 1:1.

III. set

V prvej hre tretieho setu mala Šramková dve možnosti na brejk, ktoré však ostali nevyužité. Naopak, Ostapenková v nasledujúcej hre prelomila servis súperky a po potvrdení brejku viedla už 3:0.

V týchto momentoch bolo jasné, že lotyšská tenistka je v lepšej psychickej pohode a čistou hrou pri podaní súperky zvýšila už na 4:0 vo svoj prospech. Za stavu 5:1 premenila Ostapenková na servise tretí mečbal a získala pre svoj tím prvý bod.

Momentálne 188. hráčka singlového renkingu WTA Šramková a Ostapenková (22.) sa prvýkrát stretli vo vzájomnom zápase pred štyrmi rokmi. V turnaji ITF vo Švajčiarsku uspela v semifinále Šramková v dvoch tajbrejkoch. Šramková sa na fedcupové stretnutie v Rige naladila triumfom na podujatí ITF vo Francúzsku.

Anastasia Sevastovová – Karolína Schmiedlová 6:4, 6:0 za 77 minút

I. set

Dvadsaťštyriročná Karolína Schmiedlová nezačala stretnutie proti o štyri roky staršej Sevastovovej najlepšie, keď hneď v úvodnom geme zápasu prišla o svoj servis. Lotyšska potvrdila zisk brejku pri svojom podaní a viedla 2:0. Vo štvrtej hre mala Schmiedlová k dispozícii prvý brejkbal v stretnutí, no ostal nevyužitý.

Čo sa jej neporadilo vo 4. hre, dokázala slovenská tenistka v šiestom geme, keď prelomila súperkin servis a vyrovnala na 3:3. Sevastovovú to však nerozhodilo a v nasledujúcej hre zobrala čistou hrou Schmiedlovej druhýkrát v sete podanie.

Slovenka odpovedala rovnakou mincou a čistou hrou na príjme vyrovnala skóre na 4:4. Ani v 9. hre si podávajúca Schmiedlová nedokázala udržať svoj servis. Za stavu 5:4 išla Sevastovová podávať na víťazstvo v prvom sete a po premenení prvého setbalu ho aj získala.

II. set

Podobne ako v prvom sete hneď v prvej hre druhého dejstva prišla Schmiedlová o svoj servis. Sevastovová naďalej dominovala v stretnutí. Po potvrdení brejku na 2:0, zobrala Slovenke aj nasledujúci servis a viedla už 3:0.

Vo štvrtej hre to Schmiedlová dotiahla dvakrát na zhodu, nedokázala však získať prvý gem v druhom sete. Sevastovová nezľavila zo svojho tempa ani vo zvyšku zápasu a za stavu 5:0 išla podávať na víťazstvo. Lotyška premenila v nasledujúcej hre hneď prvý mečbal a vybojovala pre svoj tím druhý bod v stretnutí.

Nedeľa (štvorhra, dvojhry)

postupne od 14.00 h:

Anastasia Sevastovová, Jelena Ostapenková – Viktória Kužmová, Rebecca Šramková
Anastasia Sevastovová – Viktória Kužmová
Jelena Ostapenková – Karolína Schmiedlová

Viac k témam: Pohár federácie – Fed Cup
Zdroj: Webnoviny.sk – Pohár federácie: Slovensko prehráva v Lotyšsku, bod nezískali Šrámková ani Schmiedlová © SITA Všetky práva vyhradené.