Ste tu
Home > Ekonomika > Podvodníci ryžujú na zúfalstve ľudí, Darknet zahltili falošné vakcíny proti koronavírusu

Podvodníci ryžujú na zúfalstve ľudí, Darknet zahltili falošné vakcíny proti koronavírusu

25.3.2021 (Webnoviny.sk) – Množstvo ponúkaných vakcín proti ochoreniu COVID-19 stúplo na nelegálnom kybernetickom trhu za posledné tri mesiace o 300 percent.


V tlačovej správe to uviedol bezpečnostný výskumný tím Check Point Research, ktorý mapuje nelegálny trh s očkovacími certifikátmi aj vakcínami. Na takzvanom darknete je v súčasnosti viac ako 1 200 účtov, ktoré ponúkajú falošné vakcíny.


Ich predajcovia pochádzajú zväčša zo Spojených štátov amerických (USA), Ruska, ale aj európskych krajín ako Španielsko, Nemecko či Francúzsko. Očkovací certifikát je v ponuke za 250 amerických dolárov, negatívny test za 25 dolárov a jedna dávka vakcíny sa predáva za 500 dolárov.

Falošné certifikáty o negatívnosti

„Cena jednej dávky vakcíny sa na hackerských fórach pohybuje od päťsto do tisíc amerických dolárov. Medzi inzerovanými nájdete vakcínu od AstraZenecy za 500 dolárov, Johnson&Johnson za 600 dolárov a za rovnakú sumu sa predáva aj vakcína Sputnik,“ povedal Andrej Aleksiev, riaditeľ Check Point Software Technologies na Slovensku.

Viac o téme: Koronavírus

Okrem toho sa objavili aj webové stránky, ktoré ponúkajú možnosť vytvoriť autenticky vyzerajúce negatívne výsledky testov. Dokumenty sú profesionálne vyrobené, vygenerovanie by nemalo trvať viac ako 30 minút a cena jedného je 25 amerických dolárov.

Rýchlosť rastu nelegálneho trhu je alarmujúca

Predajcovia dokonca ponuky dopĺňajú aj o špeciálne akcie. Na jednom z fór sú v ponuke falošné výsledky testov, ktoré kupujúci získa do 24 hodín. V prípade, ak sa zákazník rozhodne kúpiť dva, tretí dostanete zdarma.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Aleksiev dodal, že rýchlosť rastu nelegálneho trhu s falošnými certifikátmi a výsledkami testov je alarmujúca a predstavuje veľké riziko. Falošné certifikáty totiž umožnia ľuďom vstúpiť na palubu lietadla, prekročiť hranice, zúčastniť sa na podujatiach či nastúpiť do nového zamestnania.

Viac k témam: darknet, falošné vakcíny, Koronavírus, podvod, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk – Podvodníci ryžujú na zúfalstve ľudí, Darknet zahltili falošné vakcíny proti koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.


Top