Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Pod Trenčianskym hradom objavili stáročnú vidličku, vzácny nález je zatiaľ do istej miery záhadou

Pod Trenčianskym hradom objavili stáročnú vidličku, vzácny nález je zatiaľ do istej miery záhadou

TRENČÍN 16. apríla (WebNoviny.sk) – Vidličku zo železa s rúčkou obloženou parožím odhalil archeologický výskum v bývalom meštianskom dome pod Trenčianskym hradom. Jedinečný nález je podľa predbežných zistení starý asi pol tisícročia, vidlička bola pravdepodobne súčasťou príboru.

V dome na Mierovom námestí, ktorý čaká rekonštrukcia, v súčasnosti sídli Slovenský gemologický inštitút. O náleze informoval jeho predseda Martin Mikuš.

Obloženie z parožia naznačuje vyšší spoločenský status používateľa tohto predmetu, ktorý stovky rokov ležal na mieste, kde to nikto nečakal. Takéto predmety vtedy vlastnili len skutočne bohatí ľudia,“ povedal o náleze trenčiansky archeológ Tomáš Michalík.

Vzácny nález je zatiaľ do určitej miery záhadou, keďže jeho presnú identifikáciu sťažuje silná korózia. „Bližšie informácie budú známe po dokončení jeho konzervácie a reštaurovania špecialistami Trenčianskeho múzea. Už teraz je ale zrejmé, že vlastníci príboru spred niekoľkých stáročí patrili medzi vtedajších boháčov,“ povedal Martin Mikuš. Vidlička sa stane súčasťou zbierok Trenčianskeho múzea.

Viac k témam: archeologický výskum, archeológovia, Trenčiansky hrad
Zdroj: Webnoviny.sk – Pod Trenčianskym hradom objavili stáročnú vidličku, vzácny nález je zatiaľ do istej miery záhadou © SITA Všetky práva vyhradené.

Top