Ste tu
Home > Správy > Svet > Počet žiadateľov o azyl v Európe vlani klesol takmer o tretinu, bolo ich najmenej od roku 2013

Počet žiadateľov o azyl v Európe vlani klesol takmer o tretinu, bolo ich najmenej od roku 2013

Zdieľaj tento článok

3.7.2021 (Webnoviny.sk) – Počet ľudí žiadajúcich v Európe o medzinárodnú právnu ochranu vlani klesol na najnižšiu úroveň od roku 2013. Za nižším počtom uchádzačov o azyl sú najmä cestovné obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu. Informoval o tom počas týždňa Európsky podporný úrad pre azyl (EASO).


Stovky tisíc žiadostí

V 27 členských štátoch Európskej únie spolu s Islandom, Lichtenštajnskom, Nórskom a Švajčiarskom v roku 2020 požiadalo o azyl 485-tisíc ľudí. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to znamená pokles o 32 percent.


Asi dve tretiny žiadostí pritom smerovali do troch krajín. Nemecko, kde hľadá útočisko väčšina ľudí na ceste z vojnou zmietanej Sýrie, zaregistrovalo 122-tisíc žiadostí, vo Francúzsku sa o azyl uchádzalo 93-tisíc ľudí a v Španielsku ich bolo 89-tisíc.

Tri krajiny pod tlakom

Z pohľadu veľkosti ekonomiky a populácie sú pri spracovaní žiadostí o azyl pod najväčším tlakom Cyprus, Grécko a Malta, upozorňuje EASO.

Najviac záujemcov o poskytnutie medzinárodnej ochrany prichádzalo zo Sýrie a Afganistanu. Nasledovali občania Venezuely, Kolumbie a Iraku.

Viac k témam: azyl, migranti, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet žiadateľov o azyl v Európe vlani klesol takmer o tretinu, bolo ich najmenej od roku 2013 © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top