Ste tu
Home > Správy > Počet odporcov reštrikcií proti šíreniu koronavírusu v Austrálii rastie, niektorí sú aj násilní

Počet odporcov reštrikcií proti šíreniu koronavírusu v Austrálii rastie, niektorí sú aj násilní

4.8.2020 (Webnoviny.sk) – Úrady v austrálskom Melbourne varujú pred nebezpečným nárastom počtu ľudí, ktorí odporujú opatreniam proti koronavírusu a v niektorých prípadoch sú aj násilní. Podľa polície sú medzi takýmito osobami aj “suverénni občania” hlásiaci sa k protivládnej ideológii, ktorí napádajú policajtov.


V jednom prípade dokonca žena, ktorá odmietla nosiť ochranné rúško, napadla policajtku a opakovane jej udrela hlavu o zem, píše spravodajský portál BBC.


Austrália eviduje vyše 18 300 prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom viac ako polovicu z nich v priebehu uplynulého mesiaca zaznamenali v štáte Viktória, ktorej hlavným mestom je práve Melbourne. V Austrálii si ochorenie COVID-19 vyžiadalo aj vyše 200 mŕtvych.

V dôsledku rozsiahleho šírenia koronavírusu Melbourne nedávno zaviedlo povinné nosenie rúšok a sprísnilo opatrenia obmedzujúce voľný pohyb ľudí, aby nákazu obmedzilo.

Suverénni občania nad zákonom

Mnohí ľudia však pravidlá porušujú a medzi nimi sú aj spomínaní “suverénni občania”, ktorí tvrdia, že sú “nad zákonom”.

Hlavný komisár viktórijskej polície Shane Patton uviedol, že spomínaný útok na policajtku len “zdôrazňuje, akým výzvam čelia” a dodal, že ľudia na policajných stanovištiach policajtov podpichujú a odmietajú im poskytnúť základné informácie.

“Pri najmenej štyroch príležitostiach sme minulý týždeň museli rozbiť okná áut, aby sme ľudí vytiahli za účelom poskytnutia podrobností,” vysvetlil.

Náhodné policajné kontroly 3 000 ľudí odhalili, že viac ako 800 z nich sa neizolovalo doma, ako by sa po správnosti malo, píše BBC.

Platí aj zákaz vychádzania

Na základe súčasných opatrení môžu obyvatelia Melbourne opustiť svoje domovy len za účelom nakupovania, cvičenia, nevyhnutnej lekárskej starostlivosti alebo práce v prvej línii.

Nakupovať a cvičiť pritom môžu len v okruhu päť kilometrov od domu a nie dlhšie ako hodinu.

Okrem toho tiež od nedele v meste platí zákaz vychádzania od 20:00 do 5:00, výnimkou sú zase len práca, lekárska a opatrovateľská starostlivosť, pričom takíto pracovníci musia mať povolenie.

V utorok vláda vo Viktórii zvýšila pokuty za opakované porušenie opatrení z 1 652 austrálskych dolárov na 5 000 (v prepočte zhruba tisíc a tritisíc eur).

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet odporcov reštrikcií proti šíreniu koronavírusu v Austrálii rastie, niektorí sú aj násilní © SITA Všetky práva vyhradené.


Top