Ste tu
Home > Správy > Svet > Počas pandémie sa zvýšilo riziko radikalizácie online, extrémisti využívali ochorenie aj ekonomickú krízu

Počas pandémie sa zvýšilo riziko radikalizácie online, extrémisti využívali ochorenie aj ekonomickú krízu

Zdieľaj tento článok

26.6.2021 (Webnoviny.sk) – Extrémisti chceli minulý rok využiť pandémiu koronavírusu na šírenie nenávistnej propagandy a zhoršenie nedôvery verejnosti vo vládne inštitúcie. Vo svojej výročnej správe o terorizme v Európskej únii (EÚ) na to poukazuje Európsky policajný úrad (Europol).


Podľa neho ochorenie COVID-19, ekonomická kríza a spoločenská nespokojnosť „prispeli k polarizácii spoločnosti, spôsobili vyostrenie postojov a zvýšili toleranciu zastrašovania vrátane výziev na páchanie násilných činov“.


Riziko radikalizácie

Najnovšia správa Europolu o situácii v oblasti terorizmu v EÚ ilustruje, že v roku pandémie ochorenia COVID-19 sa riziko radikalizácie online zvýšilo. To platí najmä pre pravicový terorizmus,“ vyjadrila sa eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.

Politička sa o tom v utorok v Lisabone zhovárala aj s americkými ministrom vnútornej bezpečnosti Alejandrom Mayorkasom.

Desiatky teroristických útokov

Europol eviduje za rok 2020 celkovo 57 „kompletných, neúspešných a zmarených teroristických útokov“ v šiestich krajinách EÚ a 62 „teroristických incidentov“ v Spojenom kráľovstve.

Podobné to bolo aj rok predtým, keď zaznamenali 119 útokov, z toho 64 vo Veľkej Británii. Počet zatknutí súvisiacich s terorizmom klesol v porovnaní s rokom 2019 o tretinu na 449.

Obete extrémizmu

Extrémistické útoky si vlani vyžiadali 21 mŕtvych. Deväť z nich zomrelo pri krajne pravicovom útoku v Nemecku a zvyšných dvanásť pri šiestich útokoch inšpirovaných džihádizmom.

Džihádistické útoky podľa Europolu vykonali osamelí útočníci, aj keď niektorí mali kontakty s teroristickými skupinami.

Vlani kleslo využívanie výbušnín pri teroristických útokoch, čo je zrejme výsledkom pandemických lockdownov. Úrady zmarili jeden bombový útok.

Viac k témam: ekonomická kríza, Ekonomické dopady koronavírusu, extrémisti, Koronavírus, Pandémia, teroristická skupina, teroristické útoky
Zdroj: Webnoviny.sk – Počas pandémie sa zvýšilo riziko radikalizácie online, extrémisti využívali ochorenie aj ekonomickú krízu © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top