Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Po príchode z krajín EÚ musíte ísť do izolácie a neminie vás ani po návšteve iných krajín

Po príchode z krajín EÚ musíte ísť do izolácie a neminie vás ani po návšteve iných krajín

Zdieľaj tento článok

12.1.2021 (Webnoviny.sk) – Pre všetky osoby, ktoré vstúpia na územie Slovenskej republiky (SR) a počas predchádzajúcich 14 dní navštívili výlučne krajiny Európskej únie (EÚ) a Island, Nórsko, Lichtenštajnsko alebo Švajčiarsko, sa nariaďuje izolácia. Tá by mala prebehnúť v domácom prostredí alebo v karanténnom ubytovacom zariadení.


Viac o téme: Koronavírus

Izolácia sa skončí obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 a pri bezpríznakovom priebehu izolácie dovŕšením jej desiateho dňa. V prípade detí do desiatich rokov izolácia končí jej bezpríznakovým priebehom či ukončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s nimi v spoločnej domácnosti.


Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke.

Preukázanie sa negatívnym testom

Ak sa osoba pri vstupe na územie SR preukáže negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, nemusí absolvovať povinnú izoláciu ani vykonať registráciu na webe korona.gov.sk/ehranica.

Test typu RT-PCR vykonaný mimo územia SR nesmie byť starší ako 72 hodín, antigénový test na ochorenie COVID-19 vykonaný v Rakúsku alebo Českej republike tiež nesmie byť starší ako 72 hodín.

Izolácia vás čaká aj po príchode z iných krajín

Pre všetky osoby, ktoré vstúpia na územie SR, pričom počas predchádzajúcich 14 dní navštívili inú krajinu ako krajiny EÚ, Island, Nórsko, Lichtenštajnsko a Švajčiarsko, sa nariaďuje izolácia. Tá má prebiehať v domácom prostredí alebo karanténnom ubytovacom zariadení a skončí sa obdržaním negatívneho výsledku RT-PCR testu.

V prípade detí do desiatich rokov izolácia končí jej bezpríznakovým priebehom či ukončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s nimi v spoločnej domácnosti.

Od 21. decembra 2020 platí povinnosť domácej izolácie aj pre osoby, ktoré v posledných 14 dňoch navštívili Spojené kráľovstvo.

Nutná je aj registrácia na webe

Osoby, ktoré počas predchádzajúcich 14 dní navštívili krajiny EÚ, Island, Nórsko, Lichtenštajnsko a Švajčiarsko, ale aj krajiny mimo nich, sú povinné najneskôr bezprostredne pri vstupe do SR byť registrované na webe korona.gov.sk/ehranica. Rovnako sa musia počas svojho pobytu na území SR preukázať potvrdením o tejto registrácii príslušníkom Policajného zboru SR.

Tieto osoby majú povinnosť podrobiť sa laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19 najskôr v piaty deň izolácie v domácom prostredí alebo karanténnom ubytovacom zariadení. Deti do desať rokov sú povinné podstúpiť laboratórnu diagnostiku na ochorenie COVID-19, ak tak určí príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.

Viac k témam: cestovanie, karanténa, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Po príchode z krajín EÚ musíte ísť do izolácie a neminie vás ani po návšteve iných krajín © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top