Ste tu
Home > Správy > Svet > Po násilnom útoku si vo Würzburgu pripomenuli obete, prítomní boli duchovní, politici aj záchranári

Po násilnom útoku si vo Würzburgu pripomenuli obete, prítomní boli duchovní, politici aj záchranári

27.6.2021 (Webnoviny.sk) – V nemeckom meste Würzburg si v nedeľu pripomenuli obete piatkového útoku nožom, ktorý si vyžiadal tri mŕtve ženy a ďalších päť vážne zranených ľudí.


Na smútočnej omši sa zúčastnili príbuzní obetí, würzburský katolícky biskup, regionálny evanjelický biskup, zástupca moslimskej komunity v meste, najvyšší predstaviteľ nemeckej židovskej obce, bavorskí politickí lídri i policajti a záchranári. „Všetci sme postihnutí, pretože sa to mohlo stať každému,“ vyhlásil počas omše katolícky biskup Franz Jung.


Podozrivý Somálčan

Pred neďalekým obchodom, kde sa útok začal, ľudia v nedeľu pokladali kvety. Bavorský premiér Markus Söder na miesto položil veniec, pričom útok popísal ako „jednoducho nepochopiteľný, desivý, nezmyselný“.

Z útoku je podozrivý 24-ročný Somálčan, ktorého polícia postrelila do nohy po tom, čo ho obkľúčili ľudia a snažili sa ho zastaviť stoličkami a palicami. V sobotu ho poslali do väzenia, kde čaká na obvinenie.

Regionálna kriminálna polícia v nedeľu podľa agentúry dpa uviedla, že predstaviteľov väzenia varovali, že muž by pre seba mohol predstavovať hrozbu.

Zisťujú motív útoku

Vyšetrovatelia sa ešte stále pokúšajú zistiť motív útoku. Posudzujú duševné zdravie muža a snažia sa určiť, či nebol zradikalizovaný ako islamský extrémista. Zatiaľ tiež nie je jasné, či úmyselne útočil na ženy.

Starosta Würzburgu v nedeľu varoval, že „zločiny jednotlivcov by sa nikdy nemali pripisovať alebo rozširovať na etnické skupiny, náboženstvá alebo národnosti“, a dodal, že nemožno viniť Somálčanov a všeobecne utečencov.

Aj Söder varoval pred nenávistnými reakciami na zmienený čin a poukázal, že hoci sa ľudia sťažujú na to, že má podozrivý imigrantský pôvod, v tej istej situácii pomáhali ľudia, ktorí majú tiež imigrantský pôvod.

Viac k témam: islamský militant, ozbrojený útok, utečenci migranti, útok nožom
Zdroj: Webnoviny.sk – Po násilnom útoku si vo Würzburgu pripomenuli obete, prítomní boli duchovní, politici aj záchranári © SITA Všetky práva vyhradené.


Top