Ste tu
Home > Zaujímavosti > Po dvoch dňoch sa z obežnej dráhy úspešne vrátila čínska znovu použiteľná vesmírna loď

Po dvoch dňoch sa z obežnej dráhy úspešne vrátila čínska znovu použiteľná vesmírna loď

6.9.2020 (Webnoviny.sk) – Prvá čínska vesmírna loď na opakované použitie sa v nedeľu vrátila na Zem po dvoch dňoch na obežnej dráhe. Podľa oficiálnej tlačovej agentúry Sin-chua stroj pristál podľa plánov v kozmodróme Ťiou-čchüan. Odtiaľ tiež nosná raketa Čchang-čeng (Dlhý pochod) 2F v piatok vyniesla loď do vesmíru.

Vesmírny program o stroji zverejnil málo podrobností. Štátne médiá dosiaľ nepublikovali žiadne jeho fotografie. Tvar a veľkosť vesmírnej lode sú tiež neznáme.

Let „predstavuje dôležitý prelom vo výskume našej krajiny zameranom na opakovane použiteľné kozmické lode“, ktorý sľubuje „pohodlnejší a lacnejší spôsob“ ako ísť do vesmíru, informovala Sin-chua.

Čína má ambiciózny vesmírny program. V roku 2003 vyslala na obežnú dráhu prvého astronauta a neskôr tam poslala aj vesmírnu stanicu. Vlani sa stala prvou krajinou, ktorá pristála s roverom na odvrátenej strane Mesiaca. Tento rok zase úspešne poslala ďalší rover na Mars.

Viac k témam: vesmír, vesmírna, vesmírna misia na Mars
Zdroj: Webnoviny.sk – Po dvoch dňoch sa z obežnej dráhy úspešne vrátila čínska znovu použiteľná vesmírna loď © SITA Všetky práva vyhradené.

Top