Ste tu
Home > Ekonomika > Pellegriniho vláda schváli akčný plán okresu Stropkov, peniaze pôjdu na desiatky projektov

Pellegriniho vláda schváli akčný plán okresu Stropkov, peniaze pôjdu na desiatky projektov

STROPKOV 25. júna (WebNoviny.sk) – Vláda SR sa v utorok stretne na svojom ďalšom výjazdovom zasadnutí v Stropkove. Tento okres 19. októbra minulého roka zaradili do zoznamu najmenej rozvinutých okresov a ministri na zasadnutí schvália jeho akčný plán.

Desiatky pracovných miest

Hlavným cieľom akčného plánu okresu Stropkov je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese v najbližších piatich rokoch podporou vytvorenia 261 pracovných miest.

Z celkovej odhadovanej finančnej investície v rokoch 2019 až 2023 vo výške takmer 73,855 milióna eur sa pritom predpokladá krytie z programov spolufinancovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov vo výške 68,942 milióna eur. Výška regionálneho príspevku má byť 1,945 milióna eur.

Vláda na svojom rokovaní rozdelí v okrese tradične aj milión eur zo zdrojov všeobecnej pokladničnej správy na podporu regiónu. Financiami plánujú podporiť 73 projektov.

Vysoká miera nezamestnanosti

Stropkov zaradili do zoznamu najmenej rozvinutých okresov, pretože dlhodobo vykazuje vysokú mieru nezamestnanosti, ktorá počas predchádzajúcich deviatich štvrťrokov presiahla 1,5-násobok priemernej miery evidovanej nezamestnanosti na Slovensku.

Miera evidovanej nezamestnanosti v okrese 9,5 percenta bola ku koncu minulého roka výrazne vyššia ako bol priemer Prešovského kraja (8,6 percenta) a takmer dvojnásobne vyššia ako celoslovenský priemer (päťpercent), pričom takmer 40 percent nezamestnaných tvorili osoby so základným vzdelaním.

Naposledy ku koncu mája klesla nezamestnanosť v okrese na 8,27 percenta a dostala sa pod priemernú úroveň kraja (8,55 percenta). Celoslovenská nezamestnanosť je 4,88 percenta.

Stratégia pre integráciu Rómov

Ministri sa na rokovaní budú okrem akčného plánu zaoberať aj ďalšími tromi materiálmi.

V pláne zasadnutia majú zmenu operačného programu rybné hospodárstvo 2014-2020, zaoberať sa budú aj integrovaným regionálnym operačným programom na rovnaké obdobie ako aj monitorovacou správou plnenia stratégie pre integráciu Rómov do roku 2020 za minulý rok, ktorú na zasadnutie predloží ministerka vnútra Denisa Saková.

Rokovanie vlády v Stropkove sa uskutoční v priestoroch kaštieľa na Zámockej ulici. Začne sa o 15. hodine a predchádzať mu bude stretnutie so starostami obcí navštíveného okresu. V stredu 26. júna bude vláda rokovať v Michalovciach.

Viac k témam: Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegriniho vláda schváli akčný plán okresu Stropkov, peniaze pôjdu na desiatky projektov © SITA Všetky práva vyhradené.

Top