Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Pellegrini kritizoval Sulíkovu SaS za trestné oznámenie na Kalavskú a vyjadril jej plnú podporu

Pellegrini kritizoval Sulíkovu SaS za trestné oznámenie na Kalavskú a vyjadril jej plnú podporu

BRATISLAVA 20. novembra (WebNoviny.sk) – Predseda vlády Peter Pellegrini po utorkovom zasadnutí kabinetu vyjadril plnú podporu ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej.

Každý jeden občan je dôležitý

Kritizoval predstaviteľov strany Sloboda a solidarita (SaS) za to, že ju vyzvali na odstúpenie a avizovali, že na ňu podávajú trestné oznámenie, pretože nepodpísala revíziu úhrad za lieky. Peniaze, o ktorých hovorila SaS, by sa podľa neho neušetrili, farmaceutickým spoločnostiam by museli zaplatiť všetci pacienti, ktorí lieky potrebujú.

„Ja nikdy nedopustím, aby sme sa na občanov Slovenskej republiky pozerali cez čísla,“ zdôraznil Pellegrini. Argument SaS, že asi tisícke pacientov by sa zvýšili doplatky o viac ako sto eur, je podľa neho nehorázny. „Každý jeden občan je pre nás dôležitý,“ uviedol.

Vyše miliarda eur za lieky ročne

Na Slovensku na lieky podľa premiéra míňame 1,3 mld eur ročne, preto sa treba pozrieť na to, akým spôsobom predávajú farmafirmy lieky štátu a na to, prečo nie sú ochotné napriek výzve premiéra znížiť svoje ceny, hoci majú vysoké marže. Aj keď farmaceutické firmy naďalej trvajú na týchto cenách, premiér nechce prenášať ťarchu na pacienta.

Strana SaS vyzvala v pondelok ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby odstúpila. Ako dôvod uviedla nepodpísanie revízie úhrad za lieky. SaS tiež informovala, že podáva na ministerku trestné oznámenie pre marenie povinnosti verejného činiteľa a neplnenie povinnosti verejného činiteľa. Podľa SaS ministerka berie pacientom od 64 mil. do 72 mil. eur.

Prvú sumu vyčíslil Inštitút zdravotnej politiky, druhú zdravotná poisťovňa Dôvera. Peniaze sa tak dostanú k farmaceutickým firmám, hoci mohli ísť na inovácie alebo pre pacientov, pripomenula opozičná strana.

Viac k témam: Andrea Kalavská, doplatky za lieky, farmaceutický priemysel, farmafirmy, lieky, Ministerstvo zdravotníctva SR, Peter Pellegrini, premiér, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegrini kritizoval Sulíkovu SaS za trestné oznámenie na Kalavskú a vyjadril jej plnú podporu © SITA Všetky práva vyhradené.

Top