Ste tu
Home > Spravodajstvo > Pelé ako najlepší hráč všetkých čias? Nezískal ani len Zlatú kopačku, kritizujú Austrálčania

Pelé ako najlepší hráč všetkých čias? Nezískal ani len Zlatú kopačku, kritizujú Austrálčania

Zdieľaj tento článok

15.9.2020 (Webnoviny.sk) – G.O.A.T. /Greatest of All Time/ je obľúbená skratka, ktorá označuje velikánov v oblasti umenia či športu, ktorí výrazne vytŕčajú nad ostatnými nielen medzi súčasníkmi, ale aj v historickom kontexte. Vo futbale je takouto zjednocujúcou osobnosťou Brazílčan Pelé, o ktorom sa najčastejšie hovorí ako o najväčšom hráčovi všetkých čias.


Austrálsky portál The World Game sa vo svojej štúdii snaží vyvrátiť túto všeobecnú dogmu hneď na niekoľkých príkladoch. Nedáva síce návod, kto je najlepší futbalista histórie, ale tvrdí, že Pelé by ním vôbec nemusel byť.


“Porovnávanie futbalistov z rôznych generácií je náročné. Príbeh Pelého je však z minulosti taký známy, že všetci o ňom hovoria najhlasnejšie bez toho, aby sa podrobil hĺbkovej kontrole. “O Rei” bol možno najlepší hráč svojej generácie a stal sa prvou globálnou športovou hviezdou. A jeho popularita pretrvala do dnešných čias, hoci ho možno Maradona, Messi či Cristiano Ronaldo v určitých ohľadoch dávno prekonali,” napísal portál theworldgame.sbs.com.au.

Nikdy nebol najlepším kanonierom MS a nemá Zlatú kopačku

Čoskoro 80-ročný Pelé (nar. 23. 10. 1940) je často označovaný ako futbalista, ktorý priviedol Brazíliu k trom titulom majstra sveta. Je nespochybniteľné, že ako jediný zo všetkých vyše štyroch stovák hráčov, ktorí vybojovali titul svetového šampióna vo futbale, bol pri troch tituloch. Jeho význam pri ich zisku sa však preceňuje.

“Nikdy nebol najlepším strelcom majstrovstiev sveta, čiže nezískal prestížnu Zlatú kopačku. A len vo Švédsku v roku 1958 bol so šiestimi gólmi najlepším strelcom Brazílie. Francúz Just Fontaine ich vtedy v šiestich zápasoch nastrieľal trinásť, čo je dodnes platný rekord MS v počte gólov dosiahnutých na jednom záverečnom turnaji. V roku 1970 v Mexiku, keď sa hovorilo o historicky najlepšom tíme Brazílie s menami ako Rivellino, Carlos Alberto, Jairzinho či Tostao, pomohol Pelé k titulu štyrmi gólmi. Lenže najlepší strelec vtedajšieho Mundialu Nemec Gerd Müller rozvlnil sieť desaťkrát,” upozorňujú Austrálčania. Úplne najmenší prínos Pelého k zisku titulu Brazílie sa spája s rokom 1962 a majstrovstvami sveta v Čile.

“Odohral tam len jeden celý zápas, lebo v tom druhom proti Československu sa zranil. Preto stihol streliť jeden gól. Potom sa už na trávniku neobjavil a Brazílčania aj bez neho dokráčali k titulu, lebo mali magického Garrinchu,” argumentuje austrálsky futbalový web. Na doplnenie: Brazília vtedy vo finále zdolala Československo 3:1 a jeden z gólov strelil aj Amarildo, ktorý skvele zastúpil Pelého.

Titul majstra sveta a automatický status legendy

A ešte k téme preceňovania významu jedného hráča pre tímový úspech na majstrovstvách sveta. Je to trojtýždňový vyraďovací turnaj, ktorý sa koná len raz za štyri roky. A načasovanie musí byť perfektné. Veľa závisí od formy či generácie hráčov, ktorá sa zíde na takomto špecifickom vrchole.

“Rozdiel medzi nesmrteľnosťou či nešťastnou prehrou môže byť otázka milimetrov, jedného chybného rozhodnutia arbitrov či lotériou v penaltovom rozstrele. Titul majstra sveta je z globálneho hľadiska dôležitý pre každého hráča, ale nemal by ho automaticky povýšiť na legendu a byť určujúcim faktorom v jeho kariére. To sa v prípade Pelého bezpochyby udialo. Messi a Ronaldo sa majstrami sveta nikdy nestali, ale svojimi schopnosťami prevyšujú mnoho hráčov, ktorí titul so svojimi reprezentáciami vybojovali a na konte majú nespočetne veľa klubových a individuálnych úspechov. Na druhej strane Argentína by sa v roku 1986 bez Maradonu zrejme nestala majstrom sveta,” zamýšľajú sa redaktori The World Game.

Nehral v Európe a koľko gólov strelil?

Ďalší argument proti Pelého nesmrteľnosti by sa dal zhrnúť do názvu jeho brazílskeho klubu FC Santos. S výnimkou dvoch rokov, keď na sklonku kariéry odišiel do amerického tímu New York Cosmos, tam strávil celý futbalový život počas rokov 1956 – 1974.

Problém je v tom, že nikdy neokúsil niektorú z kvalitných európskych súťaží ako niektorí ďalší úspešní Juhoameričania z jeho generácie – Alfredo Di Stéfano, José Altafini či Omar Sivori.

Podľa Maradonu by sa príchodom Pelého do Európy možno odhalili niektoré futbalové slabiny, ktoré neboli až také známe. “Maradona síce často a rád kritizuje a hovorí výstrednosti, ale toto dáva zmysel,” myslia si Austrálčania.

Väčšinu z vyše tisícky gólov teda “Kráľ futbalu” nastrieľal v Santose v Brazílii, ktorá v tom čase nemala ani jednotnú najvyššiu súťaž. “Santos istý čas pôsobil v jednej z regionálnych líg bez účasti najsilnejších brazílskych klubov,” tvrdia Pelého kritici. Na druhej strane oficiálne zdroje uvádzajú, že FC Santos bol v 60. rokoch 20. storočia najmä vďaka Pelému jeden z najlepších klubov nielen v Brazílii, ale aj celej Južnej Amerike.

Vyhral šesť brazílskych šampionátov, dvakrát Pohár osloboditeľov /Copa Libertadores/, dvakrát Interkontinenálny pohár ako aj mnoho ďalších medzinárodných turnajov. Časopis El Gráfico, do ktorého prispievali experti z celej Južnej Ameriky, dokonca zvolil FC Santos v sezóne 1962/1963 za najlepšie mužstvo všetkých čias.

Niektoré štatistiky uvádzajú pri Pelého mene až 1283 gólov. Austrálčania tvrdia, že 516 z týchto 1283 presných zásahov padlo v priateľských alebo exhibičných zápasoch, teda bez náboja súbojov o body. “Pelého skutočný počet gólov je teda 767 v 812 zápasoch, čo je bez debaty rovnako neuveriteľné, ale o čosi smrteľnejšie ako pôvodný údaj o takmer 1300 góloch,” napísal austrálsky portál.

Pre úplnosť BBC nedávno zverejnilo štatistiku najlepších kanonierov futbalovej histórie a Pelému v nej patrí až tretie miesto. Na čele historicky najúspešnejších strelcov tróni Čech narodený vo Viedni Josef Bican. Počítanie gólov pri jeho mene sa v rokoch 1931 – 1955 zastavilo na čísle 805.

Podľa štatistického portálu Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation viac gólov ako Pelé strelil aj jeho krajan a majster sveta z roku 1994 Romário (772). A aj toto poradie sa môže rýchlo zmeniť. Cristiano Ronaldo je už štvrtý so 757 gólmi a Lionel Messi siedmy so 731 zásahmi. A ani jeden z nich nevykazuje signály o blízkom konci kariéry.

Fanúšikovia nikdy nedajú dopustiť na obľúbencov

Konštatovanie z medzititulku platí v prípade Pelého možno viac ako u iných futbalových hviezd. Futbalista známy aj ako Edson Arantes do Nascimento získal popularitu a slávu aj preto, že bol verejne prístupný mediám a športovému marketingu. Istý čas bol najlepšie plateným športovcom v akomkoľvek športe. Svet miloval jeho charizmu a príbeh.

“On a jeho klub FC Santos boli veľmi dobrí v tom, ako zarobiť na mediálnom ošiali aj v medzinárodnom meradle. Všade, kde sa futbalový poloboh objavil, nasledovali ho masy fanúšikov. A to bolo v jeho prípade rovnako dôležité ako strieľanie gólov. Na rozdiel napríklad od Garrinchu, ktorý sa vyhýbal svetlu reflektorov, Pelé sa stal prvou veľkou športovou ikonou. A z tohto svojho statusu ťaží dodnes,” doplnil vo svojej štúdii web theworldgame.sbs.com.au.

Viac k témam: Zlatá kopačka
Zdroj: Webnoviny.sk – Pelé ako najlepší hráč všetkých čias? Nezískal ani len Zlatú kopačku, kritizujú Austrálčania © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top