Ste tu
Home > Správy > Svet > Pád budovy na Floride si vyžiadal už päť obetí, nezvestných je vyše 150 ľudí

Pád budovy na Floride si vyžiadal už päť obetí, nezvestných je vyše 150 ľudí

Zdieľaj tento článok

27.6.2021 (Webnoviny.sk) – Počet obetí zrútenia časti obytnej budovy vo floridskom Surfside v sobotu stúpol na päť. Oznámila to najvyššia predstaviteľka okresu Miami-Dade Daniella Levine Cava s tým, že zároveň klesol počet nezvestných ľudí. Tých je v súčasnosti 156, keďže úrady identifikovali tri vytiahnuté telá, informuje spravodajský portál BBC.


„Naša hlavná priorita je stále pátranie a záchrana všetkých životov, ako je možné,“ povedala Levine Cava novinárom. Záchranná operácia pokračuje, tímy používajú techniku, drony aj špeciálne vycvičené psy. Úsilie v sobotu na krátko narušil požiar, ktorý vypukol požiar.


Budova mala 136 bytov

Medzi nezvestnými sú podľa medializovaných správ ľudia z Izraela a Latinskej Ameriky. Paraguajské ministerstvo zahraničia informovalo, že evidujú šesť nezvestných občanov, vrátane príbuzných prvej dámy krajiny.

Časť Champlain Towers s 12 poschodiami sa zrútila vo štvrtok ráno. Budova mala 136 bytov, z ktorých 55 skončilo v troskách. Príčina kolapsu stále nie je známa.

Veľká chyba statika?

Správa statika z roku 2018, ktorá sa dostala na verejnosť v sobotu, však poukazuje na „veľkú chybu“ v pôvodnom návrhu 40-ročnej budovy. Uvádza sa v nej, že chyba bránila odtoku vody zo základne budovy.

Statik tiež poukázal na praskliny stĺpov, nosníkov a stien v garáži. Správa nenaznačuje, že budova bola v bezprostrednom riziku kolapsu, vyzýva však na včasné opravy. Nie je jasné, či dané problémy prispeli k štrukturálnemu zlyhaniu.Champlain Towes mali tento rok prejsť niekoľkomiliónovou renováciou.

Úplné vyšetrovanie zrútenia budovy by sa malo začať po záchrannej misii.

Viac k témam: Florida, kolaps, pád budovy, tragédia, zrútená budova
Zdroj: Webnoviny.sk – Pád budovy na Floride si vyžiadal už päť obetí, nezvestných je vyše 150 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top