Ste tu
Home > Zdravie > Pacienti sa k liekom na vysoký krvný tlak dostanú ľahšie, väčšinu predpíše aj obvodný lekár

Pacienti sa k liekom na vysoký krvný tlak dostanú ľahšie, väčšinu predpíše aj obvodný lekár

BRATISLAVA 8. februára (WebNoviny.sk) – Väčšinu liekov na hypertenziu už predpíše aj obvodný lekár. Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, väčšina druhov liekov na zníženie vysokého krvného tlaku je od 1. februára od toho roka bez takzvaného preskripčného obmedzenia.


Všeobecný lekár tak už nepotrebuje odporúčanie od špecialistu na začatie liečby, ak si to zdravotný stav pacienta vyžaduje, liek proti hypertenzii môže predpísať sám.


„Ide o významný benefit, pretože pacient môže všetko vybaviť už u obvodného lekára. Zároveň lekárom prvého kontaktu opäť posilňujeme kompetencie, čím sa opäť zvyšuje atraktívnosť tohto povolania,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

K pôvodnej skupine pribudlo ďalších 14 liečiv v rôznych baleniach. „Ide o ďalší z krokov ministerstva zdravotníctva v prospech pacientov a zjednodušení prístupu k ich liečbe,“ uzavrela Kalavská.

Viac k témam: minister zdravotníctva SR, Ministerstvo zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Pacienti sa k liekom na vysoký krvný tlak dostanú ľahšie, väčšinu predpíše aj obvodný lekár © SITA Všetky práva vyhradené.


Top