Ste tu
Home > Správy > Svet > Ostatky pri tábore Auschwitz zrejme patria nemeckým vojakom, ktorých po vojne zajali sovietske sily

Ostatky pri tábore Auschwitz zrejme patria nemeckým vojakom, ktorých po vojne zajali sovietske sily

Zdieľaj tento článok

19.6.2021 (Webnoviny.sk) – Ľudské ostatky, ktoré tento mesiac objavili v oblasti neďaleko bývalého nacistického koncentračného tábora Auschwitz, pochádzajú z obdobia po druhej svetovej vojne. Tvrdia to poľskí experti, podľa ktorých s najväčšou pravdepodobnosťou patria nemeckým vojakom, ktorých zajali sovietske sily.


Ľudské ostatky – 12 ľudských lebiek a mnoho kostí – objavil miestny obyvateľ na brehu rieky Sola, ktorá preteká cez mesto Osvienčim, kde sa nachádza spomenutý tábor smrti.


Kosti zrejme patrili povojnovým zajatcom

Po porážke nacistov poľské a sovietske komunistické úrady zadržiavali v Auschwitzi a v okolí vojnových zajatcov a politických väzňov, ktorí čelili brutálnemu zaobchádzaniu.

Ústav národnej pamäti, ktorý vyšetruje zločiny z čias druhej svetovej vojny a komunistického režimu, uviedol, že v roku 1946 mŕtvych zajatcov pochovávali na miestach, kde teraz tečie Sola.

Ľudské ostatky tam našli aj minulý rok

V rovnakej oblasti našli podobný nález aj minulý rok, čo ústav začal následne vyšetrovať. Na základe archívov, výsluchov a svedeckých výpovedí odborníci z ústavu dospeli k záveru, že pozostatky nájdené v minulom aj v tomto roku boli povojnových väzňov, pravdepodobne nemeckých vojnových zajatcov.

O pochovanie ostatkov sa postarala príslušná poľsko-nemecká nadácia.

Viac k témam: druhá svetová vojna, koncentračný tábor Auschwitz, ľudské kosti, nacizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Ostatky pri tábore Auschwitz zrejme patria nemeckým vojakom, ktorých po vojne zajali sovietske sily © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top