Ste tu
Home > Ekonomika > Doprava a infraštruktúra > Osobné autá budú musieť splniť nové emisné limity, ktoré schválil Európsky parlament

Osobné autá budú musieť splniť nové emisné limity, ktoré schválil Európsky parlament

BRATISLAVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Európsky parlament tento týždeň schválil návrh na zníženie emisií oxidu uhličitého (CO2) z nových automobilov do roku 2030. Europoslanci a zástupcovia ministrov členských štátov sa dohodli na znížení emisií z nových osobných automobilov do roku 2030 o 37,5 %.

Emisie by mali klesnúť

Európska komisia pôvodne navrhovala zníženie emisií o 30 %. Emisie oxidu uhličitého z ľahkých úžitkových vozidiel (dodávok) by do roku 2030 mali klesnúť o 31 %. Informovala o tom tlačová atašé Európskeho parlamentu v Bratislave Ivana Janíková.

Doprava je podľa Európskeho parlamentu jediné významné odvetvie v EÚ, v rámci ktorého emisie skleníkových plynov nezaznamenali od roku 1990 žiaden výraznejší pokles.

Podľa údajov Európskej environmentálnej agentúry sa zo všetkých druhov dopravy podieľa na emitovaní skleníkových plynov v najväčšej miere cestná doprava (72,9 % v roku 2016), ktorá je zároveň zodpovedná za 20 % celkových emisií skleníkových plynov v EÚ.

Výrobcovia budú platiť

Nariadenie zároveň požaduje, aby sa emisie automobilov posudzovali počas celého ich životného cyklu s využitím metodiky EÚ. Komisia by na základe schváleného textu mala do roku 2023 posúdiť reálnosť vypracovania spoločnej metodiky hodnotenia a jednotného vykazovania údajov a prípadne predložiť v tejto veci legislatívny návrh.

Výrobcom automobilov, ktorých priemerné emisie prekročia stanovené limity, bude vyrubený takzvaný poplatok za nadmerné emisie. Európska komisia do roku 2023 odporučí, či by tieto poplatky mali byť využité na financovanie spravodlivého prechodu k mobilite s nulovými emisiami a na podporu rozvoja zručností pracovníkov automobilového priemyslu.

Viac k témam: emisie, Európsky parlament (EP)
Zdroj: Webnoviny.sk – Osobné autá budú musieť splniť nové emisné limity, ktoré schválil Európsky parlament © SITA Všetky práva vyhradené.

Top