Ste tu
Home > Správy > Orbán sa ospravedlnil európskym ľudovcom za výrok „užitoční idioti“, osud Fideszu je stále neistý

Orbán sa ospravedlnil európskym ľudovcom za výrok „užitoční idioti“, osud Fideszu je stále neistý

BRUSEL 14. marca (WebNoviny.sk) – Maďarský premiér Viktor Orbán sa ospravedlnil predstaviteľom viacerých členských strán Európskej ľudovej strany (EPP) za termín “užitoční idioti“, ktorý na ich adresu nedávno použil.


Ospravedlnenie má formu oficiálneho listu vedeniu tých členských strán EPP, ktoré žiadajú vylúčenie Orbánovho Fideszu z tejto frakcie. Podľa prvých reakcií však toto ospravedlnenie nebude stačiť.


Hlasovanie o osude Fideszu

Napríklad šéf belgickej Kresťanskodemokratickej a flámskej strany (CD&V) Wouter Beke už vyhlásil, že list od Orbána na situácii nič nemení a Fidesz treba vylúčiť aj tak. Beke dodal, že Orbánove ospravedlnenie síce prijíma, no názory Orbána na európske hodnoty a na migráciu nemajú v európskej kresťanskodemokratickej rodine čo hľadať.

O ďalšom osude Fideszu v rámci EPP má táto frakcia hlasovať budúcu stredu. Za Fideszom v utorok v tejto veci pricestoval do Budapešti aj šéf EPP Manfred Weber, ich rokovanie však neprinieslo žiaden prelomový výsledok. Práve Weber opakovane Orbána vyzýval, aby sa ospravedlnil za svoje kroky a nenávistné výroky proti EÚ a jej predstaviteľom.

Ukázať ochotu ospravedlniť sa, jednoducho povedať ´prepáčte, nejednal som správne´, to by bol dobrý krok,” vyhlásil po rokovaní s Orbánom Weber.

Na druhej strane ocenil ako “prvý malý pozitívny signál“, že maďarská vláda v piatok končí aktuálnu štvavú kampaň proti EÚ, v rámci ktorej oblepila krajinu billboardmi a plagátmi naznačujúcimi, že EÚ riadi americký finančník George Soros, Orbánov hlavný “strašiak“.

Noví spojenci

Orbán opakovane vyhlásil, že by bol rád, keby Fidesz zostal naďalej členom EPP, ktorá je najväčšou politickou frakciou v Európskom parlamente. Zároveň však povedal, že EPP by sa mala reformovať, “aby v nej bol priestor pre protiimigračné sily, ako sme my“.

Orbán tiež pohrozil, že ak Fidesz bude musieť z EPP odísť, bude sa usilovať o spojenectvo s poľskou vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS). Koreňom konfliktov s EPP sú totiž podľa neho nesúhlasné postoje Maďarska k imigrácii, zatiaľ čo s PiS sa maďarská vláda v tejto veci zhodne.

Sprisahanie proti Maďarsku

Orbán na EÚ a jej predstaviteľov dlhodobo útočí, najnovšie napríklad napísal a distribuuje list všetkým občanom Maďarska, v ktorom píše, že vedenie únie “úmyselne oslabilo vonkajšie hranice” bloku, aby vpustilo dnu viac migrantov.

List ide v línii viacerých doterajších vládnych reklamných kampaní, ktoré vykresľovali európskych predstaviteľov ako účastníkov sprisahania proti Maďarsku, na čele ktorého má byť americký finančník maďarského pôvodu George Soros.

Na plagátoch, ktoré momentálne visia po celom Maďarsku, je napríklad vyobrazený Soros spolu s predsedom EK a členom EPP Jeanom-Claudeom Junckerom a sprievodný text uvádza, že lídri EÚ riadiaci sa pokynmi Sorosa “spúšťajú experimentálne imigračné projekty s africkými krajinami“.

Viac k témam: Európska ľudová strana (EPP), Fidesz
Zdroj: Webnoviny.sk – Orbán sa ospravedlnil európskym ľudovcom za výrok „užitoční idioti“, osud Fideszu je stále neistý © SITA Všetky práva vyhradené.


Top