Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Opatrenia na Slovensku sa opäť menia. Otvárajú sa terasy reštaurácií, kaviarní aj fitness centrá (video)

Opatrenia na Slovensku sa opäť menia. Otvárajú sa terasy reštaurácií, kaviarní aj fitness centrá (video)

Zdieľaj tento článok

21.4.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 21. apríla, 18:36


Situácia na Slovensku sa stále zlepšuje, preto sa terasy reštaurácií môžu od pondelka otvoriť. V stredu o tom informoval predseda vlády Eduard Heger s tým, že presnejšie parametre budú upravené vo vyhláške hlavného hygienika.


Viac o téme: Koronavírus

Pri tejto príležitosti požiadal premiér o veľkú obozretnosť. Otvoriť tiež môžu fitnes centrá, povolené budú pre obmedzený počet návštevníkov, potrebný bude aj negatívny test na koronavírus.

Podmienky otvorenia

Hlavný hygienik SR Ján Mikas informoval, že vo fitnes centrách bude stanovená podmienka na jednu osobu 15 metrov štvorcových, maximálne však bude povolených šesť osôb. Potrebný bude aj negatívny test na koronavírus.

„Čo sa týka terás, medzi stolmi budú povinné minimálne dvojmetrové rozostupy a minimálne dve steny zostanú voľné, ak budú priestory terasy zastrešené,“ uviedol Mikas.

Video: Tlačová konferencia o aktuálnej epidemiologickej situácii

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Diskutujú aj o zmene testovacej stratégie

Minister financií Igor Matovič podotkol, že on v diskusii o uvoľňovaní opatrení zastával názor epidemiológov. Tiež chcel, aby sa uvoľňovanie odsunulo o týždeň neskôr. Dodal, že politika je umenie možného, a preto súhlasil aj so skorším uvoľnením.

Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová na tlačovej besede uviedla, že diskutujú aj o zmene testovacej stratégie. Tá by mala totiž reflektovať zlepšujúcu sa situáciu.

Minister hospodárstva Richard Sulík poďakoval koaličným partnerom, hlavnému hygienikovi a odborníkom. Odsúhlasenie otvorenia terás a fitnes centier označil ako test novej vlády.

Počet nových prípadov naďalej klesá

Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík na tlačovej konferencii informoval, že naďalej klesá počet prípadov, hospitalizovaných aj pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Po dlhom čase klesol počet ventilovaných pacientov pod 250.

Menej povzbudivé je však podľa neho reprodukčné číslo. Aktuálne je na hodnote 0,9 až 1. Mišík podotkol, že čím je reprodukčné číslo bližšie k hodnote 1, tým sa spomaľuje pokles pravidelne sledovaných ukazovateľov.

Ako Mišík ďalej uviedol, v nemocniciach pribúda približne 150 pacientov denne, ubúda ich výrazne viac. Obsadenosť ventilovaných lôžok je však stále na úrovni 66 %. Práve tieto lôžka sú limitujúcim faktorom na to, aby sa obnovila zdravotná starostlivosť mimo COVIDovej, tzv. biela.

Slovensko zostáva v bordovej fáze

Situácia sa zlepšuje aj vo všetkých okolitých krajinách. „Znižuje sa tak aj riziko importu nákazy,“ povedal Mišík z Inštitútu zdravotných analýz. Slovensko aj ďalší týždeň zostáva v bordovej fáze COVID automatu.

Z osôb, ktorým je aktuálne dostupná vakcína, je zaočkovaných 22 % aspoň prvou dávkou. Prvú dávku vakcíny podali už 86 % klientom domovov sociálnej starostlivosti, druhú dávku dostalo 60 %. Zaočkovanosť ľudí nad 70 rokov veku je na úrovni 56 %, na prvú dávku čaká v tzv. čakárni takmer 162-tisíc osôb.

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

od 26. apríla do 2. mája

Bordové okresy na Slovensku (22)

Bánovce nad Bebravou, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Ilava, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Lučenec, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice a Tvrdošín

Červené okresy na Slovensku (52)

Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I.-V., Brezno, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen

Svetločervené okresy na Slovensku (5)

Nitra, Nové Zámky, Sobrance, Topoľčany, Zlaté Moravce

Viac k témam: COVID automat, COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Opatrenia na Slovensku sa opäť menia. Otvárajú sa terasy reštaurácií, kaviarní aj fitness centrá (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľaj tento článok

Top