Ste tu
Home > Správy > Slovensko > Ombudsmanka chce pomocou prieskumu zmapovať systém adopcií na Slovensku

Ombudsmanka chce pomocou prieskumu zmapovať systém adopcií na Slovensku

BRATISLAVA 3. novembra (WebNoviny.sk) – Prieskum verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej Aká je cesta k adopcii dieťaťa na Slovensku? má za cieľ zmapovať situáciu adopcií na Slovensku. Na svojej stránke ombudsmanka vyzýva verejnosť, aby sa doň zapojila a pomohla jej preskúmať tento proces.


“V detských domovoch je veľa detí, ktoré čakajú na novú rodinu, a zároveň je u nás mnoho rodín, ktoré majú záujem o adopciu. Kým však dieťa nájde svoj vytúžený domov, môže prejsť aj niekoľko rokov,” uvádza stránka verejnej ochrankyne práv. Prieskum hľadá odpovede na to, prečo trvá tak dlho, kým sa pre dieťa nájde vhodná rodina a čo sa za týmto problémom skrýva, ako sú budúci rodičia pripravovaní na jeho príchod, a tiež, akú úlohu v tom má úrad práce. Anonymný formulár možno nájsť na: https://goo.gl/forms/7b6SHsFLfhofdGXt2. Termín ukončenia prieskumu je 22. novembra.


Prieskum je určený pre páry, samožiadateľky aj samožiadateľov, ktorí sú na ceste k osvojeniu dieťaťa alebo už majú adoptované dieťa. Tí, ktorí sa zapoja do prieskumu, sa tak môžu podeliť o skúsenosti a pomôcť zistiť, ako u nás funguje systém adopcií.

V prieskume sú napríklad otázky o tom, akým spôsobom komunikujú alebo komunikovali úrady s poteciálnym rodičmi, či ovplyvňovali ich požiadavky na dieťa, ako dlho sú, prípadne boli, v procese adopcie, ale aj ako vnímajú odbornú povinnú prípravu na dieťa.

Viac k témam: Mária Patakyová, ombudsmanka, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Ombudsmanka chce pomocou prieskumu zmapovať systém adopcií na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.


Top