Ste tu
Home > Spravodajstvo > OKRES TREBIŠOV SI MUSÍ DAŤ POZOR NA DETSKÚ OBRNU Z UKRAJINY

OKRES TREBIŠOV SI MUSÍ DAŤ POZOR NA DETSKÚ OBRNU Z UKRAJINY

Na juhozápade Ukrajiny boli počas minulého týždňa potvrdené dva prípady výskytu detskej obrny. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie sa táto choroba na Ukrajine nevyskytovala už 9 rokov. Na pozore sa musia mať okrem nášho okresu ešte ďalšie tri.


Okres Trebišov je ohrozený

“V okresoch Trebišov, Michalovce, Sobrance a Snina sa treba zamerať na zaočkovanosť proti detskej obrne. Dôležité je tiež klásť dôraz na identifikovanie vírusu v akútnych chabých obrnách,” povedala pre TASR Zuzana Drobová z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.


Najnižšie percento zaočkovanosti spomedzi ohrozených okresov

Riziko výskytu detskej obrny netreba podľa Drobovej podceňovať, môže sa totiž objaviť aj na miestach, kde bol tento vírus  pôvodne vyhubený, píše denník SME. Zaočkovanosť sa v ohrozených okresoch pohybuje na hranici 97 až 100%, výnimkou je len náš okres, kde je podľa informácií 94% zaočkovanosť. Detská obrna sa na Slovensku nevyskytla od roku 1960.

Choroba môže prebehnúť aj bez klinických príznakov

Detská obrna sa prejavuje podobne, ako chrípka. Sprevádza ju strata chuti do jedla a ťažkosti pri prehĺtaní. V druhej fáze ochorenia sa na rad dostávajú bolesti svalov a zvýšená citlivosť na vonkajšie podnety. Ochorenie však môže prebehnúť aj bez klinických príznakov, informuje denník SME.

ZROJ: SME
FOTO: morguefile.com


Top