Ste tu
Home > Správy > Odsun vojska z východu Ukrajiny odložili, dôvodom je nedávne ostreľovanie zo strany separatistov

Odsun vojska z východu Ukrajiny odložili, dôvodom je nedávne ostreľovanie zo strany separatistov

7.10.2019 (Webnoviny.sk) – Plánované stiahnutie ukrajinských vojsk zo separatistického východu Ukrajiny, ktoré sa malo začať v pondelok, odložili.

Ako informoval ukrajinský minister zahraničia Vadym Prystajko, stalo sa tak pre nedávne ostreľovanie zo strany separatistov.

Ukrajina a Ruskom podporovaní separatistickí povstalci súhlasili, že stiahnu svoje sily z frontovej línie v dvoch oblastiach, aby tam mohli vzniknúť bezpečné nárazníkové zóny.

Mierová dohoda sa nikdy neuplatnila

Päťročný konflikt na východe Ukrajiny si vyžiadal viac ako 13-tisíc mŕtvych.Francúzsko a Nemecko v roku 2015 sprostredkovali mierovú dohodu, v ktorej sa počítalo s poskytnutím širokej autonómie povstalcom na východe a usporiadaním miestnych volieb, nikdy sa však neuplatnila.

Voľby považujú za veľký ústupok Rusku

Ukrajina, Rusko a separatisti v utorok podpísali dohodu, podľa ktorej sa majú v Donecku a Luhansku, dvoch regiónoch ovládaných separatistami, uskutočniť regionálne voľby.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa hneď po oznámení uzavretia dohody snažil rozptýliť obavy, že Ukrajina proruským separatistom príliš ustúpila a že voľby sa budú konať pod taktovkou separatistov a tým pádom Moskvy.

Dohodu predstavil ako krok potrebný na zorganizovanie summitu s lídrami Ruska, Francúzska a Nemecka s cieľom dosiahnuť mierové urovnanie konfliktu. Podľa Prystajka sa už začali rokovania o dátume uskutočnenia summitu.

Dohoda vyvolala v ukrajinskej metropole protesty, pričom demonštranti ju označili ako veľký ústupok Rusku. V nedeľu sa v Kyjeve zišlo na proteste zhruba 15-tisíc ľudí.

Viac k témam: regionálne voľby, východná Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk – Odsun vojska z východu Ukrajiny odložili, dôvodom je nedávne ostreľovanie zo strany separatistov © SITA Všetky práva vyhradené.

Top